ohridsko leto

Култура

Поповиќ: Со одобрените 30 милиони денари од Министерството за култура ќе реализираме квалитетна програма

А1он
Националната установа „Охридско лето” за реализација на годинешната уметничка програма на Фестивалот, кој се одржува од 12 јули до 20 август, од Министерството за култура
Култура

Музичка вечер на „Охридско лето“ со концертот на професионалниот мешан хор „Про Арс“

А1он
Последната содржина од музичкиот дел на програмата на годинешното 63-то издание на Фестивалот „Охридско лето“ е концертот на Професионалниот мешан хор „Про Арс“, вечерва во
Култура

Вечер на Украина во рамките на „Охридско лето“ со пијанистот Алексеј Ботвинов

А1он
Музичката програма на годинешното 63-то издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со украинската вечер во чии рамки ќе одржи солиситички концерт на пијанистот, маестро Алексеј
Култура

Црногорскиот виртуоз на виолина Роман Симовиќ на „Охридско лето“

А1он
Дваесеттиот фестивалски ден на „Охридско лето“ го носи соло-концертот на црногорскиот виолинист Роман Симовиќ. Брилијантната виртуозност, природниот талент и бескрајната имагинација се особините кои на
Култура

На „Охридско лето“ пијано рецитал на Френк Дупре и претставата „Ана Каренина“ на Театарот од Нови Сад

А1он
За денеска во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ на понуда се две интересни содржини – во музичкиот дел пијано рецитал на германскиот пијанист Франк Дупре
Култура

Полска вечер на „Охридско лето“ со концертот на гудачкото дуо Салвадор

А1он
Полската вечер во рамките на годинешното издание на „Охридско лето“ го носи концертот на гудачкото дуо Емануел и Емилија Салвадор. За виолинистот Емануел Салвадор специјализираниот
Култура

Рафинирано хорско музицирање со ангелските гласови од „Света Злата Мегленска“

А1он
Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ вчеравечер приреди прекрасно спиритуално чествување во духот на православното
Култура

„Охридско лето“ продолжува со концерти преку цела година, вечерва Велигденски концерт „Воскресение твоје“

А1он
Во организација на НУ „Охридско лето“ а по повод големиот верски празник Велигден вечерва во црквата „Света Софија“ во Охрид со почеток од 20 часот
Uncategorized

Музички времеплов со српски уметници на „Охридско лето“

А1он
Фестивалот „Охридско лето“ вечерва носи „Музички времеплов“ на кларинетистот Андрија Минчиќ кој ќе настапи заедно со Тадија Минчиќ на фагот и во соработка со пијанистот