ohridsko leto

Култура

Мешаниот барокен квартет „Teatro alla moda” од Холандија вечерва на „Охридско лето“

А1он
Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на барокниот оркестар „Teatro alla moda” од Холандија. Земајќи го името од дискурсот на Бенедето Марчело
Култура

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија со флејтистката Богдана Бушевска вечерва на „Охридско лето“

А1он
Своевидна традиција на Фестивалот „Охридско лето“ се настапите на уметниците од Музичката младина на Македонија. Секое фестивалско издание тие се дел од програмата, со секогаш
Култура

Најубавото од фолклорот од С. Македонија и Хрватска вечерва на Античкиот театар со концертот на „Танец“ и „Ладо“

А1он
„Танец и Ладо под звездите“ е вечерашниот пособен настан што се одржува во офф-програмата на „Охридско лето“, со целовечерен концерт на националните фолклорни ансамбли на
Култура

Целовечерен концерт на пијанистката Ѓулсин Онај на „Охридско лето“

А1он
Програмата на „Охридско лето“ продолжува со настан од музичкиот дел, со концертот на турската пијанистка Ѓулсин Онај. Ѓулсин Онај свири пијано од три годишна возраст,
Култура

Музичка вечер со Гудачкиот квинтет на Загребската филхармонија на „Охридско лето“

А1он
Прекрасната акустика што ја нуди сцената на катедралната црква „Света Софија“ за 15 ден од Фестивалот „Охридско лето“ е местото каде вечер ќе настапува гудачкиот
Култура

Српското дуо Владимир Марковиќ на виолина и пијанистката Јулијана Шуловиќ вечер на „Охридско лето“

А1он
Музичката програма на годинaшното 61-во издание на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на српското дуо Владимир Марковиќ на виолина во пијано придружба на Јулијана
Култура

Балканскиот танцов проект „Сви марш на плес“ на „Охридско лето“

А1он
Свежо и иновативно театарско искуство со музиката на „Бијело Дугме“ и кореографската поставка на танцовите на Игор Киров вечер е на програмата на Фестивалот „Охридско
Култура

На програмата на „Охридско лето“ концерт на виончелистот Кирил Родин и пијанистката Жени Захариева

А1он
Десеттиот ден од фестивалската програма на „Охридско лето“ нуди уште едно музичко доживување, со концертот на рускиот виончелист Кирил Родин и бугарската пијанистка Жени Захариева.
Култура

Српското народно позориште од Нови Сад со претставата „Кој ја уби Џенис Џоплин“ на „Охридско лето“

А1он
Драмската програма на Фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашната театарска претстава „Која ја уби Џенис Џоплин“ во изведба на актерската екипа на Српското народно позориште
Култура

На „Охридско лето“ вечер со кларинетистот Стојан Димов и Дино Имери на пијано

А1он
Музичката програма на „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на домашните уметници, Стојан Димов на кларинет и Дино Имери на пијано. Стојан Димов основно и