makedonska filharmonija

Култура

Разрешување во Филхармонија, Министерството со забелешки за работењето, Иванова смета дека е поради непослушност

А1он
Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска донесе одлука за разрешување на директорката Тина Иванова по извештајот од извршениот увид на Комисија од Министерството за култура,
Култура

Концертот со Белградска филхармонија е трет настап на Мехта во Скопје

А1он
На 24 јуни, со почеток во 20 часот, во концертната сала на Македонската филхармонија ќе гостува Белградска филхармонија предводена од славниот маестро Зубин Мехта во
Култура

Реакција на вработените од Филхармонија на изјавата на министерката за култура

А1он
Вработените во Македонска филхармонија три месеци протестираат не поради нереални проблеми како што вчера изјави министерката за култура, туку поради еден реален проблем – а
Култура

Вработените во Филхармонија повторно протестираа пред Владата

А1он
Вработените во Македонска филхармонија и денеска излегоа на протест поради одлуката новоформираниот Џез оркестар просторно да биде сместен во објектот на оваа институција. Претседателот на
Култура

Концерт на Младинскиот оркестар на ЕУ и „Фамес“ со виолинистот Даниел Роланд

А1он
Во понеделник, 22 мај, со почеток во 20 часот, во концертната сала на Филхармонија заеднички концерт ќе одржат Младинскиот оркестар на Европска унија (EUYO) и
Култура

Оркестарот на Македонската Филхармонија повторно излезе на протест, обвинуваат дека министерката манипулира

А1он
Со настап пред Министерството за култура, оркестарот на Македонската Филхармонија, денеска повторно изрази незадоволство од одлуката за вдомување на новоформираниот Национален џез-оркестар во зградата на
Култура

Ивановска: Го поздравуваме формирањето на „Оркестарот за џез музика“, но не и нивно сместување во Филхармонија

А1он
Сместувањето на новоформираната национална установа „Оркестар за џез музика“ во објектот на Филхармонија не го поддржуваме, бидејќи се создаваат услови за едни на сметка на
Култура

Најубавите љубовни песни од Балканот со Македонска филхармонија

А1он
Овој четврток, со почеток во 20 часот оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт по повод Денот на вљубените. Концертот е насловен „Севда“,