mnt

Култура

МНТ – 75 години: Сцената е првпат празна, но во бескрајното патување на театарот ќе има нови претстави

А1он
Македонскиот народен театар по повод роденденот им честита и им се заблагодарува на сите уметници – доајени, некогашни и сегашни вработени и љубители на театарот
Македонија

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

А1он
Македонскиот народен театар и Театарот Комедија во согласност со препораките на Владата за неодржување на јавни настани до 6 март ги одложија закажаните претстави во
Култура

Во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“

А1он
На 20 февруари со почеток во 20 часот, на големата сцена во МНТ ќе гостува Народно позориште од Приштина/Грачаница со претставата „Женидба“, од Николај Василевич
Култура

75 години од основањето на Македонскиот народен театар

А1он
Имајќи ја зад себе традицијата на патувачките и општинските театри и театрите на други јазици, во Македонија во средината на четириесеттите години започнуваат да се
Култура

Во МНТ лани изведени над 240 претстави и настани, посетени од над 84.500 гледачи

А1он
Во Македонскиот народен театар лани се изведени повеќе од 240 претстави и настани, посетени од над 84.500 гледачи, соопшти денеска МНТ, оценувајќи дека успешно ја
Македонија

Богоевски за МНТ: Ќе продолжиме со молчење пред дивеењето на навивачките групи и шерифското однесување на ДУИ?

А1он
Поранешниот пратеник Павле Богоевски на својот фејсбук профил ја искоментира казната за директорката на МНТ поради дивеењето и кршењето на Шверцерите. „Директорката на МНТ, поради
Македонија

Заев: Да се надомести штетата од сите одговорни за настанот со „Шверцерите“ во МНТ

А1он
Владината одлука во врска со случувањата при прославата на јубилејот на навивачката група „Шверцери“ на 23 ноември во Македонскиот народен театар, при што беше направена
Култура

Директорката на МНТ ќе биде казнета три месеци со 15 отсто намалување на плата заради прославата на „Шверцери“, тие ќе треба да ја надоместат штетата

А1он
На денешната седница на Владата е усвоена информацијата за настанот од 23 ноември оваа година, кога во Македонскиот народен театар беше организирана прослава по повод
Култура

МНТ му ги враќа долговите, а со бифето уште управува Пројковски, Министерството за култура не било надлежно

Ана Василевска
Кој и зошто го кочи Македонскиот народен театар да го даде бифето под закуп, беше прашањето кое на својот фејсбук го постави директорката на оваа