mnt

Македонија

Владата формира работна група: Лазовски, Угриновска и Азири ќе проценуваат за дивеењето во МНТ

А1он
Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да се формира работна група составена од заменик министерот за култура Владимир Лазовски, државниот секретар во министерството за
Македонија

Фотографии од демолираниот инвентар во МНТ по дивеењето на навивачката група „Шверцери“

Мери Јордановска
Откорната ограда, оштетен стиропор, искршени делови од столчиња можат да се видат на фотографиите до кои дојде „А1он“, откако навивачката група „шверцери“ на некогашна Слога,
Култура

Угриновска: МНТ го осудува инцидентот што се случи со навивачите

А1он
Директорката на Македонски народен театар (МНТ) Симона Угриновска денеска за МИА изјави дека остро го осудува инцидентот што се случи во петокот при одбележувањето на
Македонија

Владата: Настанот во МНТ на кој се случи несоодветно однесување на навивачка група не е во организација на ниту една државна институција

А1он
Владата на Република Северна Македонија преку писмено соопштение информира дека настанот во МНТ на кој се случило несоодветно однесување на навивачка група не е во
Македонија

Заев за демолирањето на МНТ: Секој вандалски чин е за осудување, да се надоместат штетите

Маја Илиевска-Пачемска
Премиерот Зоран Заев ги повика организаторите на прослава во петокот во која беше уништен инвентар на Македонскиот народен театар да си понесат одговорност и да
Култура

Министерот за култура се оградува од штетите во МНТ што ги направиле навивачите „Шврецери“

А1он
По сканадлозната информација дека Македонскиот народен театар во петокот претрпел материјална штета на ентериерот по прославата на 30. годишниот јубилеј на навивачката група „Шверцери“ од
Видео Култура

ВИДЕО: Демолиран МНТ од дивеењето на „Швeрцери“, влегле со знаење на министерот за култура

Ана Василевска
Навивачката група „Швeрцери“ на фудбалскиот тим „Шкупи“ во петокот влегла во Македонскиот народен театар да го прослави својот 30-годишен јубилеј и да го проследи документарниот
Култура

Премиера на „Најкратки драми на светот“ во МНТ

А1он
Македонскиот народен театар вечер на Малата сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев, според истоимената збирка кратки
Култура

МНТ со претставата „Животот е прекрасен“ гостува во Народно позориште во Белград

А1он
Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а во режија на Александар Морфов, на 8 декември ќе гостува на сцената на
Култура

Најнова премиера во МНТ – „Најкратки драми на светот“

А1он
Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата, Дарко