pretstava

Култура

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ

А1он
Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ денеска и утре ќе се одржат во МКЦ Клуб. Перформансот „Мачката Елеонора“ е развиен во рамки на платформата
Култура

Јубилејни 50 години Театар „Чекори“ со премиера на претстава по делото „Крај на играта”

А1он
По повод 50 години од основањето на Театар „Чекори“ и 80 годишнината од раѓањето на основачот Боре Ангеловски, на 25 февруари (недела) со почеток од
Култура

Детска интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ во НОБ

А1он
Во Националната опера и балет беше изведена детската интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ наменета за најмладата публика од шест до 11 години. Идејата,
Култура

Вечерва кумановскиот театар имаше премиера на претставата „Црвенкапа“

А1он
На задоволство на најмладата публика пред преполната сала за која се бараше билет повеќе актерите изиграа маестрална изведба на претставата која ќе има долг век
Култура

„Нема да биде крај на светот“ учествува на Интернационалните театарски средби „Брчко Дистрикт“ во БиХ

А1он
„Нема да биде крај на светот“, копродукциската претстава на Македонскиот народен театар, Перипетија продукција – Скопје и Сараевскиот воен театар САРТР – Сараево, на 24
Култура

Одложена премиерата на претставата „Ако останеш дома“ во Центарот за култура во Кичево

А1он
Драмската претстава „Ако останеш дома“ по текст на унгарскиот драматург Карој Сакони, која требаше да се изведе вечер во 19 часот во Центарот за култура
Култура

Првата драмска премиера за годинава во Кичево кон крајот на месецов

А1он
Драмските аматери од Кичево одлучија да ја подготват претставата „Ако останеш дома“ од унгарскиот писател и драматург Карој Сакони, во која на сцената ќе бидат