film

Култура

„Зрак по мракот“ – филм за храброста да се затвори кругот на насилството

А1он
Краткиот документарен филм „Зрак по мракот“ во продукција на „Види Вака“ е третиот од серијата шест мултимедијални приказни за граѓани кои се соочуваат со некакви
Култура

Режисерот Пиперкоски за филмот „Дедо и внук“ доби признание за придонес во светот на филмот

А1он
Режисерот Илија Пиперкоски доби две признанија за извонреден придонес во светот на филмот за неговиот најнов филм „Дедо и внук“. Признанијата ги доби на 4-th
Култура

Краткиот филм „Скакулци“ на младиот автор Ханис Багашов првонаграден на European Short Pitch

А1он
Во рамки на European Short Pitch, краткиот филм во развој „Скакулци“ на младиот македонски филмски автор Ханис Багашов ја доби првата награда, која ја доделува
Култура

Онлајн проекција на „Маргина“ и разговор со режисерот Темелковски

А1он
КСП Центар-Јадро денеска организира онлајн проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе може да се проследи во
Култура

Филмот „И(с)згубени“ на охриѓанецот Вељаноски номиниран за две награди на „Сохо“ филмскиот фестивал во Њујорк

А1он
Македонско-чешкиот краток игран филм „И(с)згубени“ на охридскиот режисер Антонио Вељаноски е номиниран за најдобра главна улога и најдобар филм во категоријата на Меѓународниот филмски фестивал
Култура

Филмот „Отворена врата“ во македонска копродукција е кандидат за Оскар на Албанија

А1он
Играниот филм „Отворена врата“ – деби на младиот албански режисер Флоренц Папас, во кој Северна Македонија учествува како копродуцент, е кандидат за Оскар на Албанија
Култура

Проект „Реобмислување на европски режисери: филм, музика и поезија“

А1он
Проектот „Реобмислување на европски режисери: филм, музика и поезија“ вечер, во 20 часот, ќе се реализира во „Europe House Skopje“. Интердисциплинарниот проект во развој подразбира
Култура

Американската премиера на „Врба“ крунисана со награда за најдобар филм

А1он
Aмериканската премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски e крунисана со наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. Ова е главната награда на Синеквест што
Култура

Истражувачки филмски фестивал Скопје

А1он
Четвртото издание на Истражувачкиот филмски фестивал Скопје почнува денеска и првпат во целост ќе се одржува онлајн во организација на Платформата за истражувачко новинарство и