Teona Mitevska

Култура

„Најсреќниот човек на светот“ со македонска премиера на 27 октомври

А1он
„Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска патува низ светот по светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција и Торонто и одличниот прием од
Култура

„Најсреќниот човек на светот“ денес во Венеција, продадени сите карти

А1он
Денес во киносалата „Darsena“ се случува премиерата на најновиот филм на Теона С. Митевска „Најсреќниот човек на светот“. „Интересот за филмот е голем, продадени се
Култура

Македонија со „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска на Венецијанскиот филмски фестивал

А1он
Македонија после многу години се враќа на Венецијанскиот Филмски Фестивал со филмот „Најсреќниот човек на светот“ на Теона Стругар Митевска. Ова е прво учество на
Култура

Новиот филм на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

А1он
Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што по
Култура

Мето Јовановски и Теона Митевска добија по половина милион евра за филм

А1он
Петтиот филм на Теона С. Митевска со работен наслов „Господ постои, се вика Петрунија” и режисерското деби на актерот Мето Јовановски „Стравот и љубовта”, кој