kinoteka

Култура

Осмата сесија на Филмската училница посветена на анимираниот филм

А1он
Под менторство на филмската и ТВ режисерка Марија Џиџева, учесниците на осмата сесија на Филмската училница разгледуваа идеи и дефинирање на сценаријата што ќе ги
Култура

Промоција на книга и проекција на филм на Вим Вендерс во Кинотека

А1он
Филозофскиот филмски фестивал и Филозофското друштво на Македонија организираат промоција на македонскиот превод на книгата „Замислување на мирот: Дијалог за перцепцијата (Inventing Peace, A Dialogue
Култура

Два филма вечерва во Кинотеката во рамки на ноемвриската програма

А1он
„Вистината“ во режија на Хироказу Корееда и „Уште една тура“ на Томас Винтербег ќе бидат прикажани вечерва во рамки на ноемвриската филмска прогрма на Кинотеката.
Култура

Четврта сесија на Филмската училница, учесниците запознати со основите на филмот

А1он
Десеттина средношколци и бруцоши, на возраст од 15 до 19 години се запознаваат со основите на филмската историја и теорија, режија, сценарио, монтажа, продукција, филмска
Култура

Ново ДВД со пет македонски дигитално реставрирани филмови

А1он
Кинотеката денеска промовираше ново ДВД-издание со пет македонски долгометражни играни филмови дигитално реставрирани, а снимени на 35-милиметарска филмска лента, по повод Светскиот ден на аудиовизуелното
Култура

Кинотеката ќе промовира ДВД-издание по повод Светскиот ден на аудиовизуелното наследство

А1он
По повод Светскиот ден на аудиовизуелното наследство, кој годинава се одбележува под мотото „Вашиот прозорец кон светот“, Кинотеката соопшти дека денеска ќе ги отвори своите