film

Култура

Филмот „Соло Мод“ на режисерката Тамара Котевска премиерно ќе биде прикажан на Филмскиот фестивал во Сараево

А1он
Најновиот краткометражен филм „Соло Мод“ на режисерката Тамара Котевска денеска ќе ја има својата светска премиера на 27. Филмски фестивал во Сараево. Филмот е во
Култура

Светска премиера на филмот „Сава“ на „Докуфест“ во Призрен

А1он
Во „Ривербед синема“ во рамки на фестивалот за документарни филмови „Докуфест“ во Призрен, Косово, вечер од 20 часот светска премиера ќе има долгометражниот документарен филм
Култура

„Вера сонува за морето“ на Интернационалниот филмски фестивал во Венеција

А1он
Република Северна Македонија, по 21 година, со филмот „Вера сонува за морето“ повторно учествува во селекција на најстариот и најпрестижниот филмски фестивал од А категорија,
Култура

Македонската кинематографија на Канскиот фестивал, краткиот филм „Северен Пол“ премиерно на 16 јули

А1он
„Северен Пол” – најновиот краткометражен филм на Марија Апчевска, во продукција на „Кино око“ и поддржан од Агенцијата за филм, е во официјалната конкуренција на
Култура

„Еуримаж“ го поддржа новиот филм на Теона Митевска и уште една копродукција со С. Македонија

А1он
Филмот „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона Митевска, во кој Северна Македонија е носител на проектот, како и копродукцијата „Празник на трудот“ со
Култура

Филмскиот фестивал во Сан Себастијан воведува родово неутрални награди

А1он
Шпанскиот Меѓународен филмски фестивал во Сан Себастијан соопшти дека годинашните награди за глумците првпат ќе бидат неутрални според полот. Имено, Сребрената школка за најдобра машка
Култура

Премиера на филмот „Сите против сите“ во чест на 30 години независност на Република Словенија

А1он
Македонската премиера на филмот „Сите против сите“ (Vse protiv vse) – словенечко-македонско-хрватска копродукција во режија на Андреј Кошак, ќе се одржи вечер со почеток од