film

Култура

Филмот „Avec l’amour” вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода

А1он
„Avec l’amour” на режисерот Илија Цветковски вечерва е на репертоарот на „Кино на отворено” кое од вторникот се одржува во Кисела Вода. Проекцијата започнува во
Култура

Aвторска вечер на Лазар Нелковски, ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот

А1он
Во Кинотеката на Македонија, летно кино „Мирно лето“, сабота, 6 август, во 19:45 часот ќе биде одржана авторска вечер на Лазар Нелковски, во рамките на
Култура

„Преекспонирано“ во рацете на агентот за продажба The Open Reel

А1он
Македонскиот филм „Преекспонирано“, работен по сценарио и режија на Елеонора Венинова и во продукција на ДНФ Филмс, ја објави соработката со италијанскиот агент за продажба
Култура

Македонија ќе биде претставена на Балканскиот филмски фестивал во Истанбул

А1он
Заменик-министерот за култура и туризам на Република Турција Ахмет Мисбах Демирџан и претставниците на Генералниот директорат за кинематографија на Република Турција одржаа низа средби во