kniga

Култура

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

А1он
Неодамна од печат во издание на „Арс Ламина“ излезе новата хит-книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф насловена како „Цепај сине“. Како и со сите досегашни изданија,
Култура

Онлајн-промоција на „Почитувани бубачки и други морничави приказни“од Маша Колановиќ

А1он
Книгата „Почитувани бубачки и други морничави приказни“ од Маша Колановиќ ќе биде претставена со онлајн-промоција на 27 септември (среда), во 19 часот, на фејсбук-страницата на
Култура

Кристина Краличин добитник на првата награда на конкурсот „Il Parnaso – Premio Angelo La Vecchia”

А1он
Писателката Кристина Краличин со поемата „На работ на хоризонтот“ преведена на италијански јазик (“Ai Confini dell’Orizzonte”) ја доби првата награда на осмото издание на Меѓународниот
Култура

Објавена книгата за деца и млади „Диносаурус“ од Аевар Тор Бенедиктсон

А1он
Книгата за деца и млади „Диносаурус“ од познатиот исландски писател Аевар Тор Бенедиктсон (Ævar Þór Benediktsson) која е дел од серијалот „Твојата сопствена приказна“, излезе
Култура

Нова книга со раскази „Деконструкција на празнината“ од Даниела Андоновска-Трајковска

А1он
„Деконструкција на празнината“ е нова книга раскази напишана од универзитетскиот професор Даниела Андоновска-Трајковска. Книгата денеска во Битола ќе ја промовираат Мишел Павловски и Борче Панов,
Култура

Промоција на книгата „Витаминот Д и респираторното здравје“ од Татјана Јаќовска и Весна Мицевска

А1он
Издавачка куќа „Матица македонска“ во Скопје вечер во 18 часот ќе промовира книга од областа на медицината посветена на респираторното здравје и важноста на витаминот
Култура

Романот од едицијата „Порта Европа“ – „Градина од стакло“ од Татјана Цибуљак ќе биде промовиран онлајн

А1он
Наградуваниот роман „Градина од стакло“ од романската писателка Татјана Цибуљак ќе биде претставен со онлајн-промоција на 28 февруари (вторник), во 19 часот, на фејсбук-страницата на
Култура

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

А1он
Во издание на „Бата прес“ се објави романот „Библиотекарката од Аушвиц“, од познатиот шпански писател Антонио Г. Итурбе. Книгата од шпански на македонски јазик ја