kniga

Култура

Нова поетска книга на Димче Шипинкаровски „Татков аманет”

А1он
Во издание на Здружените за литература, култура и наука „Бран” од Струга, излезе од печат најновата книга на поетскиот ерудит Димче Шипинкароски, „Татков аманет”. Димче
Македонија

Бугарски научници: Лагите на македонските историчари ќе се најдат во сите светски библиотеки

Орце Костов
Првиот дел од монографијата „Бугарија и Македонија. Историја и политика“, која, како што тврдат бугарските историчари и писатели, ги побива лагите на македонските историчари, веќе
Култура

„Арс Ламина“ ја објави „Малибу во пламен“ од Тејлор Џенкинс Рејд – книга на годината според „Гудридс“

А1он
Од авторката на бестселерите „Седумте мажи на Евелин Хуго“ и „Дејзи Џонс енд Д сикс“, Тејлор Џенкинс Рејд, неодамна од печат излезе новиот роман „Малибу
Култура

„Музеј на детството“ е стаклен сад со спомени и трауми од детството

А1он
Во присуство на многубројна публика, вчеравечер (17 март), во книжарницата „Литература.мк Суперстор“ во „Скопје сити мол“ беше промовирана новата книга за деца и млади „Музеј
Култура

Издадена е публикацијата „Херои на Македонија“ од авторката Кристина Томовска Ристовска

А1он
Излезе од печат публикацијата „Херои на Македонија“ на Националната установа Музеј на тетовски крај од авторката тамошен кустос Кристина Томовска Ристовска. Во неа претставени се