koco angusev

Македонија

Анѓушев: Силно ги негирам сите сомневања изразени од Стејт департментот, ќе ја обжалам одлуката

А1он
Во текот на мојот мандат во Владата на Република Северна Македонија од 2017-2020 година работев со целосно почитување на сите закони и уставни одредби на
Економија

Анѓушев на одбележувањето 20 години Фероинвест и Брако – обединување на стопанството, ЗЕК, силни партнерствава, градење кадри

А1он
Во Македонија треба да научиме дека обединувањето на добрите страни во општеството е тоа што може да направи иднина во земјата, изјави сопственикот на Феро
Економија

СКСМ: Награди за КИФ, Анѓушев и регионалните комори во Битола и Прилеп

А1он
Коморскиот инвестициски форум (КИФ), Регионалните комори од Битола и од Прилеп и проф.др. Кочо Анѓушев, стопанственик и сопственик на групацијата „Фероинвест“ и „Брако“ се доботници
Економија

Анѓушев на европски форум за енергија во Атина: Потребни се технички решенија за енергетската криза

А1он
Кризата со електричната енергија и целата енергетска транзиција може да се реши со технички решенија, а не со административни, изјави сопственикот на ФЕРОИНВЕСТ и поранешен
Економија

Анѓушев: Јас не го контролирам Парламентот, канцелариите за странски инвестиции ќе бидат отворени кога законот ќе помине на Парламент

Маја Илиевска-Пачемска
Нема конкретен рок за отворање на трите канцеларии за привлекување странски инвестиции и покрај најавите дека ќе бидат отворени до крајот на годината. Вицепремиерот за
Култура

(ВИДЕО) Анѓушев: Односот што го градиме кон културата е однос кон идентитетот

А1он
Со пригоден осврт на значењето на уметноста и влијанието што културата и сензибилитетот на времето го имаат врз нашето секојдневие, Заменикот на претседателот на Владата
Економија

ВИДЕО: Економијата на добри патеки, зголемен раст на БДП, намалена стапка на невработеност

А1он
Растот на БДП од 3,7 проценти во четвртиот квартал од 2018 година и рекордното намалување на невработеноста на 19,4 отсто што го евидентира Државниот завод
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Се враќаат надлежностите на кавадаречкиот суд кои беа одземени во минатото

А1он
Се враќаат надлежностите на кавадаречкиот суд кои беа одземени во минатото, порача меѓу другото денеска премиерот Зоран Заев на трибина со кавадарчани, на која присуствуваше
Македонија

ВИДЕО: Потпишани првите од вкупно 20-те договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари

А1он
Во Владата на Република Северна Македонија денеска беа потпишани првите од вкупно 20-те договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари. Вкупната инвестиција