zemjodelsko zemjiste

Македонија

Левица: Власта решила да го уништи домашното земјоделското производство

А1он
Владата на СДС и ДУИ, следејќи ја неолибералната агенда и корпоративниот странски интерес, решила по секоја цена да го уништи домашното земјоделското производство, реагираат од
Регион

Странците од 1 јули ќе може да купуваат земјоделско земјиште во Хрватска без ограничувања

А1он
Странците од 1 јули следната година ќе можат да купуваат земјоделско земјиште во Хрватска без ограничувања. Досега тоа беше можно само доколку странците имаа фирма
Економија

Државата ќе ги издава приватните ниви, во спротивно граѓаните ќе плаќаат трипати повисок данок

Орце Костов
Со измените во законот за земјоделско земјиште нема да се навлезе во приватната сопственост на граѓаните, но државата сепак ќе може да го дава под
Економија

Од денеска општините ќе можат да аплицираат на јавниот повик за изградба на пристапни патишта до земјоделско земјиште

А1он
Денеска пред претставниците на ЗЕЛС, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски го презентираше јавниот повик за изградба на пристапни патишта до земјоделско земјиште,
Македонија

СДСМ: Мицкоски да одговори дали 1,6 милиони евра од „Криминални парцели“ завршиле за финансирање на ВМРО-ДПМНЕ?

А1он
Сите околности во аферата “Криминални парцели“ во која се проневерени околу 1,6 милиони евра водат до луѓе од ВМРО-ДПМНЕ, Белиот дворец и блиски на Христијан
Економија

МЗШВ: Нов јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

А1он
Владата на денешната седница донесе одлука за објавување на Јавен повик за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост
Македонија

Хоџа: Не се размислува за повлекување на предлог-законот за продажба на државно земјоделско земјиште

А1он
Министерот за земјоделство Арјанит Хоџа денеска изјави дека не се размислува за повлекување на предлог-законот за продажба на земјоделско земјиште во државна сопственост, бидејќи како
Економија

Националната федерација на фармери не се согласува со новиот Закон за продажба на земјоделско земјиште

А1он
Врз основа на најавите за подготовка на нов Закон за продажба на земјоделското земјиште, Националната федерација на фармери подготви Анализа за импликациите од процесот на
Македонија

ВИДЕО: Потпишани првите од вкупно 20-те договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари

А1он
Во Владата на Република Северна Македонија денеска беа потпишани првите од вкупно 20-те договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари. Вкупната инвестиција