Ljupco Nikolovski

Економија

Николовски: Се откупуваат последните килограми тутун, просечна откупна цена 290 денари

А1он
Денеска, Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, во просториите на министерството одржа средба со тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. „Ова беше година на
Македонија

Николовски за „падот“ од министерската функција: Мојата енергија е насочена кон мерките, па премиерот нека одлучи

Кристијан Ландов
Министерот за земјоделие, Љупчо Николовски, не се фокусира на шпекулациите дека ќе биде сменет од функцијата, за на негово место да дојде кадар на Алијанса
Економија

Државата ќе ги издава приватните ниви, во спротивно граѓаните ќе плаќаат трипати повисок данок

Орце Костов
Со измените во законот за земјоделско земјиште нема да се навлезе во приватната сопственост на граѓаните, но државата сепак ќе може да го дава под
Македонија

Министерот Николовски паднал од велосипед и скршил рака

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски објави статус на Фејсбук преку кој откри дека заработил скршеница на раката, откако паднал од велосипед. Николовски
Економија

Николовски од Рим: Потпишана нова петгодишна Програмска рамка со ФАО

А1он
Mинистерoт за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и заменик регионалниот претставник на ФАО за Европа и Централна Азија, Набил Ганги, денеска во Рим остварија
Економија

Николовски: Го поддржуваме оризопроизводството, доделени првите четири од вкупно 25 комбајни со сецкалици за ориз

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Платежна Агенција, Никица Бачовски, денес ги врачија клучевите за првите четири, од вкупно
Економија

Николовски: Од денеска пет нови јавни повици за набавка на трактори, силоси, мандри, опрема за производство на тутун и „Рурална жена“

А1он
Денеска се објавени пет нови јавни повици од Програмата за рурален развој, за мерките: Мерка 115-попозната како „Рурална жена“, и Мерка 121-Инвестиции за модернизација на
Економија

Николовски: Ставаме на располагање нови 5722 хектари земјоделско земјиште

А1он
Не оставаме ни педа необработено земјоделско земјиште, ставаме на располагање нови 5722 хектари земјоделско земјиште и преку одговорни мерки го зголемуваме домашното производство на стратешки
Економија

Николовски: Ниту една обработлива површина не смее и нема да остане незасадена, ѓубрива за сеидба и прихрана ќе има

А1он
Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски одржа состанок со потсекторската група за уредување на пазарот на жита, во којашто членуваат претставници од
Економија

Николовски: Земјоделците да ги искористат новите интервентни мерки, заеднички да овозможиме одржливо и зголемено домашно производство

А1он
Во период на светска криза, на затворени пазари, наша обврска е да создадме услови за што поголемо домашно производство на стратешките земјоделски култури, затоа и