ipard 3

Економија

Преку ИПАРД 3 стопроцентна поддршка до максимум еден милион евра за проекти на руралните општини

А1он
Директорот на Платежната агенција Никица Бачовски информира дека активно се работи на акредитирањето на новата ИПАРД 3 мерка, која ќе биде наменета исклучиво за руралните
Економија

Николовски: Со првиот повик од ИПАРД 3 програмата го срушивме рекордот на интерес кај земјоделците

А1он
Со првиот повик од ИПАРД 3 програмата кој заврши на 30 октомври, го срушивме рекордот на интерес од страна на земјоделците, изјави денеска министерот за
Економија

Средба Николовски – Кошарац: Подготвени сме нашето позитивно искуство со ИПАРД програмите да го споделиме со БиХ

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски во рамки на денешниот 17 годишен работен состанок на министрите за земјоделство од Југоисточна Европа, заедно со
Економија

Младите земјоделци во фокусот, над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

А1он
Младите земјоделци се во фокусот на развојните мерки, програми и политики на СДСМ. На располагање се над 50 милиони евра од ИПАРД програмата како и
Економија

Можностите и критериумите за користење средства од ИПАРД 3 претставени пред стружани

А1он
Стопанственици, бизнисмени, земјоделци од Струга и Струшко денеска имаа можност да се запознаат со можностите и критериумите за аплицирање и користење средства од новата ИПАРД
Економија

Димковски: Започна ИПАРД 3 програмата, 97 милиони евра од ЕУ за модернизација на македонското земјоделство

А1он
Ние сме прва земја во регионот којашто започнува со ИПАРД 3 програмата. Имаме неповратни 97 милиони евра од ЕУ, пари за модернизација и дополнителен развој
Економија

ИПАРД 3 новости во програмата – Авансна исплата до 50% од висината на финасиската поддршка веднаш по потпишување на договорот

А1он
ИПАРД 3 нуди нови можности за македонското земјоделство. Една од новостите во новата ИАПРД 3 програма е авасната исплата до 50% од висината на финансиската