Ljupco Nikolovski

Економија

Николовски ги презентира мерките за поддршка за годинава, 2024-та ќе биде година на нови мерки во сточарството

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска на прес-конференција во Владата ги претстави мерките за поддршка на земјоделците што ќе ги доделува Министерството
Македонија

Николовски: Во 2024 странска инвестиција во Крива Паланка, модерни апарати за здравствениот дом, нови проекти за градот

А1он
Нови проекти за Крива Паланка, странска инвестиција во областа на прехранбената индустрија и набавка на нови апарати за здравствениот дом во неговиот роден град, најави
Економија

Николовски: Македонското земјоделство е успешен модел и пример за искористување на европските пари

А1он
Македонското земјоделство покажа дека е подготвено да ги апсорбира парите од европските фондови без кои нема модернизација и развој. Станавме пример и успешен модел што
Македонија

Пуштен патот Крива Паланка -Деве Баир, Николовски најави повеќе нови проекти

А1он
На денешното пуштање на државниот пат Крива Паланка – Деве Баир како најголем завршен проект на Владата во овие години во овој регион, министерот Љупчо
Македонија

Николовски за внукот кој работи во М-НАВ: Се работи за највисоко стручен кадар, треба да се бориме таквите да ги задржиме дома

Александар Тодески
Треба да се мотивираат младите, Македонците кои се успешни да останат во Македонија, а не да заминат во странство, рече министерот за земјоделство Љупчо Николовски,
Економија

Николовски: 2024-та ќе биде година на нови предизвици, продолжуваме со силна реформска земјоделска политика

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски преку видео обраќање им ја честита Новата година на граѓаните. Николовски во честитката истакнува дека 2023-та беше
Економија

Николовски: Заокружуваме успешна година, во земјоделството исплатени 157 милиони евра

А1он
На 40 000 земјоделци, до утре, прв пат во историјата на државата, авансно ќе им бидат исплатени 30 проценти од субвенциите или 750 милиони денари.
Економија

Николовски: Нови 20 милиони евра поддршка за земјоделците до крајот на годината

А1он
Како министерство и Влада уште еднаш во дело, преку конкретни мерки, докажавме дека сме вистински партнер на земјоделците, обезбедувајќи поддршка повеќе за секој земјоделец. Нови
Македонија

Николовски, Бочварски и Шукова од Делчево: Вложуваме во подобар живот на граѓаните, градиме модерна инфрастуктура, нов затворен пазар, а се гради и филтер станицата обезбедувајќи чиста вода за пиење на делчевци

А1он
Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, за животна средина и просторно планирање Каја Шукова и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска
Економија

Министерот Николовски ги додели договорите за поддршка на планските региони – 6,1 милиони денари за подобрување на пристапот до обработливи површини

А1он
Министерот за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Љупчо Николовски денска на претставниците од планските региони ги додели договорите за поддршка од програмата за капитални субвенции за