zemjodelie

Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Инвестираме во капитални проекти во земјоделството

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, присуствуваше на пуштањето во употреба на системот за наводнување „Славишко поле“, во Општина Ранковце, организиран
Економија

Николовски од Рим: Потпишана нова петгодишна Програмска рамка со ФАО

А1он
Mинистерoт за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и заменик регионалниот претставник на ФАО за Европа и Централна Азија, Набил Ганги, денеска во Рим остварија
Економија

Николовски: Го поддржуваме оризопроизводството, доделени првите четири од вкупно 25 комбајни со сецкалици за ориз

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Платежна Агенција, Никица Бачовски, денес ги врачија клучевите за првите четири, од вкупно
Економија

Николовски: Ставаме на располагање нови 5722 хектари земјоделско земјиште

А1он
Не оставаме ни педа необработено земјоделско земјиште, ставаме на располагање нови 5722 хектари земјоделско земјиште и преку одговорни мерки го зголемуваме домашното производство на стратешки
Економија

Николовски: Ниту една обработлива површина не смее и нема да остане незасадена, ѓубрива за сеидба и прихрана ќе има

А1он
Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски одржа состанок со потсекторската група за уредување на пазарот на жита, во којашто членуваат претставници од
Економија

Николовски: Земјоделците да ги искористат новите интервентни мерки, заеднички да овозможиме одржливо и зголемено домашно производство

А1он
Во период на светска криза, на затворени пазари, наша обврска е да создадме услови за што поголемо домашно производство на стратешките земјоделски култури, затоа и
Економија

МЗШВ: Нов јавен повик за доставување понуди за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари за долгогодишни насади

А1он
Владата на денешната седница донесе одлука за објавување на Јавен повик за доставување на понуди за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост
Економија

СДСМ: 250 милиони поддршка за земјоделците и дополнителни 35 милиони евра од ИПАРД

А1он
Оваа година за првпат се воведува Програма за интервентен фонд за земјоделството, вреден 250 милиони денари.Овие средства главно ќе бидат наменети за поддршка на сточарството
Македонија

Парична казна за гостиварчанка која со измама добила земјоделски субвенции

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд достави Предлог за издавање казнен налог против 41-годишна жителка на селото Топлице која сторила кривично дело – Измама
Економија

Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките

А1он
Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките, информираше попладнево Стојан Николов, градоначалник на Росоман. – Во првата половина на месец април оваа