interpelacija

Македонија

„Јовески мора да одговори зошто ги криел фактите за модуларната болница“: Поднесена интерпелација за Јавниот обвинител

Орце Костов
Партиските од албанскиот опозициски блок, Алтернтива, Движење БЕСА и Демократско движење доставија интерпелација за работата на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески. „Денеска сме тука да ве
Македонија

Џафери: Извини брат, јас ќе поднесам лични навреди, но да се погледнат во огледало и оние што ме обвинуваат

Орце Костов
Собранискио спикер Талат Џафери од собраниската говорница им образложи на пратениците зошто смета дека и понатаму треба да ја врши својата функција откако ВМРО-ДПМНЕ поднесе
Македонија

Џафери ја извади од фиока својата интерпелација: Пратениците ќе гласаат за недоверба на собранискиот спикер

Орце Костов
Почна 77-та пленарна седница во Собранието, на која единствена точка на дневниот ред е интерпелацијата за работата на претседателот на парламентот, Талат Џафери. Интерпелацијата за
Македонија

На дневен ред на Собранието дојдоа интерпелациите за Маричиќ и Николовски

А1он
Собранието попладнево најпрво ја продолжи 39. седница на која едногласно ги донесе законите за изменување на Законот за енергетска ефикасност и за дополнување на Законот
Македонија

Спасовски: На интерпелацијата бев релаксиран, си кажав што сум го сработил

А1он
Вчера беше многу релаксирачки ден за мене заради тоа што имав шанса да ги презентирам сите успеси што ги постигнав во изминатиот период како министер
Македонија

Собранието ја отфрли интерпелацијата за работата на Оливер Спасовски

А1он
Собранието попладнево не ја прифати иницијативата на Алијанса за Албанците и Алтернатива, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, за отповикување од функцијата на министерот за внатрешни работи Оливер
Македонија

Заврши расправата за интерпелацијата на Спасовски, пратениците паузираат, па ќе гласаат

А1он
Скопје, 26 април 2021 (МИА) – Собранието го заврши претресот за интерпелацијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски поднесена од Алијанса за Албанците и
Македонија

Мицевски: Прв пат во 30 години на најголемата опозициска партија и е оневозможено да зборува за интерпелација на министер

А1он
Наместо Собранието да биде дом на граѓаните и место каде се дебатира за теми кои се од интерес на тие кои не упатиле да ги
Македонија

Спасовски: Многу чудна интерпелација, проблем е што се апсат дилери, криминалци, разбојници?

Кристијан Ландов
Со статистики за сработеното, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски кажа дека интерпелацијата во Собрание за него е само можност да промовира што сработил изминатава
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата за интерпелација на Спасовски, откако задоцниле со поднесување на листата на говорници

Кристијан Ландов
ВМРО-ДПМНЕ задоцниле со поднесување на листа на говорници за интерпелацијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Наместо вчера во 11 часот, листата ја поднеле