vinarija

Економија

Намалено светското производство на вино за 10 отсто поради временските услови

А1он
Мразот и сушата, особено во трите главни земји производители на вино Италија, Шпанија и Франција, се причина за намалување на производството за 10 отсто оваа
Македонија

Штипската винарија „Имако“ викендов почнува со откуп на грозје

А1он
Штипската винарија „Имако“ со откупот на грозје стартува од сабота. Директорот на производството во „Имако“, Атанас Рунчев вели дека откупот го почнуваат со шардоне, а
Економија

Тиквеш ги исплати парите за откупеното грозје од последната берба

А1он
Винарската визба „Тиквеш“ денеска соопшти дека на лозарите целосно им ги исплатила средствата за откупеното грозје од последната берба. Заклучно со 28 април исплатени се
Економија

„Повардарие“ избришана од Регистарот на производители на вино

А1он
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ја избриша винарската визба „ Повардарие“ АД Неготино од Регистарот на производители на вино поради неисполнување на обврските
Економија

Македонски енолози во посета на Алзас

А1он
Македонска тринаесетчлена делегација на претставници на локалните власти и експерти во енологија до сабота престојува во францускиот регион Алзас во студиска посета посветена на винската
Економија

Закројување лозја по повод Свети Трифун, министерот Цветков во винаријата „Тиквеш“

А1он
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска ќе присуствува на одбележувањето на празникот свети Трифун, кој се смета за заштитник на лозарите и
Економија

Избор на најдобро младо домашно вино

А1он
Голем е интересот за натпреварот за најдобро младо вино произведено од домашни производители,  информира денеска организираторот  Здружението на винари на Македонија со седиште во Кавадарци.
Македонија

„Тиквеш“ го отвори првиот дигитален музеј во Македонија

А1он
По повод 130- годишната традиција во производство на вино, винарската визба „Тиквеш“ го отвори првиот дигитален музеј посветен на уметноста на создавање врвно вино во
Економија

„Волстрит журнал“ и „Вашингтон пост“ ги препорачаа македонските вина

А1он
Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил