vino

Економија

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

А1он
Собранието на денешната седница, со 64 гласа „за“ го донесе новиот Закон за вино, кој целосно е усогласен со одредбите на европската легислатива во делот
Економија

За првпат ќе се утврдува производствена цена за килограм винско грозје, предлог-законот за вино помина во прво читање на Комисијата за европски прашања

А1он
Предлог-законот за вино, со којшто за првпат ќе се утврдува производствена цена за килограм винско грозје, денеска го помина првиот собраниски филтер во Комисијата за
Економија

МЗШВ: Владата ги усвои програмите за поддршка на малите производители на храна и малите производители на вино за 2024 година

А1он
Како предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ги усвои програмата за поддршка на малите производители
Економија

Ковачевски од Кавадарци: Македонското вино го издигнавме на 13 место во светот, расте и девизниот прилив

А1он
Повеќе за сите се и нашите мерки и политики во земјоделието. Резултатите од тие политики сега ги гледаме. Ова е познат крај и по квалитетното
Економија

Производството на вино во Европа достигна 16,1 милијарди литри

А1он
Производството на вино во Европа достигна 16,1 милијарди литри во 2022 година. Како што објави Евростат, трите најголеми производители на вино учествуваа со 83 отсто
Економија

Николовски: Македонското вино е нашиот најдобар промотор

А1он
Македонското вино е нешто со што се гордееме. Најдобриот промотор, најгласниот и најдиректниот маркетинг на нашата земја. Јасно и силно го рефлектира успехот на нашата
Економија

Владата го усвои новиот закон за вино – по прв пат гарантирана цена на винското грозје и заштита на географските вински ознаки

А1он
Владата на денешната седница, по предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство го прифати новиот Закон за вино, соопшти МЗШВ. Имајќи предвид дека земјите
Економија

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши, министерката за трговија, туризам и телекомуникации на Република Србија Татјана Матиќ и министерката за животна средина и туризам на Република
Регион

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он
Албанските производители на вино ќе учествуваат на Меѓународниот саем за вино „Винска визија Опен Балкан“, што ќе се одржи во Белград од 1 до 4