leb

Економија

Нема веќе гарантирани цени, државата уште не го донела законот за контрола на трговците

Орце Костов
Мерката за гарантирана цена на лебот, млекото, јогуртот, тестенините, дел од месните производи, како и на безалкохолните пијалаци и пивото од утре нема да важи.
Економија

Темата за зголемување на цената на лебот е само шпекулација во јавноста, тврдат мелничарите

А1он
Цената на лебот во однос на брашното ќе нема никакви поместувања, освен ако драстично не поскапат енергенсите или електричната енергија како минатата година, тврдат мелничарите.
Економија

Николовски: Мелничарите да одговорат зошто некој би барал поскап леб при набавени количини пченица по преполовена цена

Орце Костов
Владата усвои три нови мерки во рамки на интервентата програма како нова која втора година се реализира за поддршка на производителите на македонското жито со
Економија

Бесими најде виновник за најавените поскапувања: Медиумските укажувања за цените не помагаат во економијата

А1он
Во време на криза не треба шпекулативно да се зголемуваат цените. Владата е подготвена да разговара со мелничката индустрија и да реагира соодветно за да
Економија

„Доаѓа зима, ќе бираме помеѓу студ и глад“: Македонија пред силен бран поскапувања

Орце Костов
Цените на млечните производи, зеленчукот и овошјето во месец август се двојно покачени, а од септември се најавува зголемување на лебот за 15 отсто. Во
Економија

Над 15.000 евра казни за шест компании кои не ја замрзнале цената на лебот

Орце Костов
По одлуката на Владата за замрзнување на цената на лебот до 33 денари Државниот пазарен инспекторат на терен извршил над 250 контроли и констатирал прекршувања
Економија

Леб има и се продава по 33 денари, вели директорот на Пазарниот инспекторат

А1он
Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, на својот Фејсбук профил напиша дека леб има и се продава по 33 денари. Тој нагласи дека инспекторите се
Економија

Тасевска: Замрзната цена на лебот, СДСМ е со граѓаните, а ВМРО-ДПМНЕ со профитерите

А1он
СДСМ нема да дозволи никој да профитира врз грбот на граѓаните. Покрај замрзнување на цената на 33 денари, Владата вчера донесе Одлука со која производителите
Економија

Замрзнување цени и на други производи, не само на лебот – најави Ковачевски

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски најави дека во блиска иднина владата би можела да ги замрзне цените и на други основни производи, не само на лебот. -Во