hrana

Свет

Поради инфлација, секој трет самохран родител во Британија прескокнува оброци

А1он
Скоро една третина од самохраните родители во Велика Британија почнале да прескокнуваат оброци за да заштедат на намирници чии цени драстично пораснале поради инфлацијата, открива
Видео Македонија СКЕН

(ВИДЕО) Внимавајте: Напивка за слабеење, суплементи за црниот дроб, млеко, чоколади – повлечени како небезбедни

Анита Петровска Рајковиќ
Млеко „милкано“, виршли „вуди“, сок од јаболко „хип“, сладоледи од познати брендови, киндер-производи, чоколади „твикс“, биоѓумбир во прав, сируп KIDZ OMEGA LIQID – ова е
Македонија

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

А1он
Уште една економска придобивка од иницијативата „Отворен Балкан“ е можностa за промоција на македонските вина, македонската храна и туризам, соопшти СДСМ. Како дел од иницијативата
Свет

Светската криза со храна ќе се влошува, луѓето плаќаат повеќе за основните потреби насекаде

А1он
Милиони луѓе се соочуваат со глад додека војната се комбинира со финансиски и климатски шокови. Шестмесечните борби меѓу Русија и Украина – две земји земјоделски
Свет

Научниците тврдат: Доколку дојде до нуклеарна војна, Австралија и Аргентина ќе имаат најмногу храна

А1он
Никој не знае како и кога ќе заврши војната во Украина, но јасно е дека Русија во моментов не победува, односно не успеа да ја
Регион

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима

А1он
енес во Тирана продолжува работата на меѓувладините групи и стопанските комори на земјите членки на Отворен Балкан со фокус на менаџирање и брза реакција при
Свет

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

А1он
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска, уште еднаш, предупреди на глобалниот недостиг на храна поради војната во Украина, која е еден од најголемите светски
Економија

ОН: Цените на храната во светот пораснаа за 30 отсто

А1он
Поради војната во Украина, поскапеа житарките, нафтата, горивото и ѓубривата, поради што генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека тоа ќе ја влоши
Свет

ФАО: Цените на храната пораснале рекордно, најмногу поради војната во Украина

А1он
Цените на прехранбените производи, како растителното масло и житариците, постигнале рекордно ниво во изминатиот месец, соопштија денеска од ОН. „Со тоа постои закана од глад