hrana

Магазин

Занимливости околу историјата на чоколадото

А1он
Чоколадото е една од најомилените слатки на луѓето ширум светот, со своја долга историја… Интернет-страницата „Квиз-клаб“ објави листа историски факти, тривијалности и занимливости околу ова
Економија

Пандемијата ја поскапува храната – светските цени растат седум месеци по ред

А1он
Светските цени на храната во декември 2020 година продолжија да растат седми месец по ред, со пораст кај сите клучни категории намирници, освен шеќерот, објави
Магазин

ВИДЕО: Во Австралија откриено чоколадо од пред Илинденското востание, сосема добро за јадење

А1он
Метална кутија со чоколадо, која му припаѓала на австралискиот поет Бенџо Патерсон, е пронајдена неодамна, а според извештаите, неверојатно е тоа што почнала да се
Магазин

Белгиецот Пјер Марколини е најдобар слаткар во светот

А1он
„Ворлд пастри старс“ (World Pastry Stars), италијанска организација на готвачи од земји познати по слатки производи, му ја додели титулата најдобар слаткар на светот на