zamrznati ceni

Економија

Владата ги замрзна цените на јајцата и на оризот, извозот на јајца ограничен на 30 отсто

Орце Костов
Владата на денешната седница донесе одлука за понатамошно замрзнување на цените на јајцата од кокошка и на оризот со што ќе останат на нивото на
Економија

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

А1он
Замрзнувањето на цените не е пазарно решение, смета Зоран Јовановски, потпретседател и советник во Кабинетот на претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија за макроекономски
Економија

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

А1он
Цените на месните производи ќе бидат една од наредните мерки што ќе се анализираат, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Тој денеска, одговорајќи на
Економија

Бектеши: Нема да поскапат јајцата за Велигден и за Рамазан Бајрам, ќе се ограничи извозот

Орце Костов
Владата на утрешнита седница ќе ги замрзне цените на оризот и на јајцата, а ќе го ограничи и изворот на јајца со цел да ги
Економија

18 илјади евра казна за маркетите кои не ги почитувале замрзнатите цени

А1он
Од изршени над 250 надзори, Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) утврди дека четири субјекти не ги почитувале последните одлуки на Владата за замрзнување на цените на
Економија

По лебот, поевтинуваат тестенините и млечните производи, следни се шеќерот, јајцата и оризот

А1он
Тестенините од 16 март ќе треба да поевтинат за 15 отсто, а млечните производи за 10 проценти, а за идната недела најавено е можно замрзнување
Економија

Казни и до 10.000 евра за непочитување на замрзнатите цени

А1он
Веднаш по стапувањето во сила на одлуките на Владата за определување на највисоки цени за тестенини, млеко, урда, сирење, кашкавал, кисело млеко, павлака и јогурт,
Економија

Од утре замрзнување на цените на тестенините и млечните производи

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска соошти дека од утре ќе се замрзнат цените на тестенините и млечните производи. Со одлуката ќе бидат опфатени макароните,
Економија

Замрзнување цени и на други производи, не само на лебот – најави Ковачевски

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски најави дека во блиска иднина владата би можела да ги замрзне цените и на други основни производи, не само на лебот. -Во
Економија

Замрзнувањето на маржите на одредени производи продолжено до 30 април следната година

А1он
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 115-та седница. Владата, донесе Одлука за изменување на Одлуката за посебни услови за трговија на одделни стоки,