drzaven pazaren inspektorat

Македонија

Запечатени угостителски објекти во гевгелиско, непочитување на протоколите, неиздавање фискални сметки…

А1он
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, инспектори од СВР Скопје во содејство со Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат извршија контрола во
Македонија

При акциска контрола во угостителски објекти во Куманово, четири затворени, за 14 изречена глоба

А1он
При акциска контрола во дваесетина угостителски објекти на подрачјето на Куманово, во текот на викендот, Државниот пазарен инспекторат времено затвори и запечати четири угостителски објекти,
Македонија

ДПИ извршил 1.290 надзори и затворил 20 угостителски објекти за непоседување сертификати или ковид протоколи

А1он
Државниот пазарен инспекторат досега има извршено 1.280 инспекциски надзори и вкупно се затворени 20 угостителски објекти, од моментот на носење на одлуката за задолжително поседување
Македонија

ЕК: Пазарниот инспекторат работи со недоволен број лиценцирани инспектори и застарена опрема

А1он
Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на Северна Македонија нотира дека земјата е делумно подготвена во делот на слободното движење на стоките. Националното законодавство,
Македонија

Пломбирано „Интермецо“, повторно метеж и журка без дистанца

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат ноќеска го пломбирал кафе барот „Интермецо“ каде за време на цела пандемија се организираа журки без почитување на протоколите. Анета Симеска –
Македонија

Дали „рамковните“ на Груевски ќе му пресудат на Пауновски?

Кристијан Ландов
Решението на деценискиот спор со „клати врата, земи плата“ рамковни вработени ги судри премиерот Зоран Заев и директорот на Пазарниот инспекторат Стојко Пауновски. Заев замери
Македонија

Влада: Пауновски доби три дописи за неговото непостапување, имаше и усни укажувања

А1он
И денеска продолжува јавната конфронтација меѓу директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски и Владата. Од Владата попладнево објавија дека Пауновски во април добил три
Македонија

Откако му се спротивстави за „рамковните“, Заев ќе го разрешува Пауновски

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно Пауновски одби да вработи 35
Македонија

Во една недела затворени осум угостителски објекти поради непочитување на протоколите

А1он
Инспекциските служби од 29 март од 4 април спровеле вкупно 5.236 надзори и контроли. Само пазарните инспектори извршиле над 4.500 контроли и надзори при што
Македонија

„Поради одредени фирми, целата угостителска дејност сега трпи последици“, Пазарна поднела 54 пријави за една недела

Кристијан Ландов
Поради одредени фирми, целата угостителска дејност сега трпи последици, вака директорот на Пазарната инспекција, Стојко Пауновски, го објасни непочитувањето на мерките за заштита од коронавирусот.