drzaven pazaren inspektorat

Македонија

Државниот пазарен инспекторат не врши контрола на продажбата на маски преку Фејсбук

А1он
Државниот пазарен инспекторат може да врши контрола на онлајн продажбата само ако е во прашање правно лице, но не и за физичко лица кое нуди
Македонија

По онлајн нарачка „Тинекс“ ѝ доставил мувлосани мандарини и лимони на скопјанка во домашна изолација

Маја Илиевска-Пачемска
Последниве неколку дена социјалните мрежи се преплавени со незадоволни потрошувачи кои се жалат дека доставувањето на онлајн нарачките доцни, а кога ќе стигне добиваат мувлосани
Македонија

ВИДЕО: Пазарните инспектори затвориле пет угостителски објекти во Скопје и 60 кафемати на бензиски пумпи и други локации

Кристијан Ландов
За пет дена или од 9 до 13 април, шесте инспекторати во државата спровеле 1319 надзори, од кои 514 се на Пазарниот инспекторат чии инспектори
Македонија

Затворени два угостителски објекти во Чаир поради непочитување на мерките на Владата

А1он
Државниот пазарен инспекторат денеска затвори еден хотел и една чајџилница во општина Чаир поради непочитување на мерките од Владата за справување со Ковид 19. Државниот
Македонија

Затворени две кафулиња и еден ресторан во Тетово поради непочитување на мерките

А1он
Денеска во периодот од 12 до 15 часот Државниот пазарен инспекторат со асистенција на СВР Тетово постапуваа поради непочитување на мерките на Владата на РСМ
Економија

Државниот пазарен инспекторат презема мерки за справување со сивата економија во е-трговија

А1он
Државен Пазарен Инспекторат на Република Македонија се стреми да ги следи трендовите, па така благодарение на соработката со Проектот на УСАИД за модернизација на инспекциските