pazaren inspektorat

Економија

Над 250 платни налози изречени при контролите на Пазарниот инспекторат во првата половина на мај

А1он
Над 250 прекршочни платни налози изрекле инспекторите на Пазарниот инспекторат при направените надзори во периодот од 1 до 14 овој месец. Од Државниот пазарен инспекторат
Економија

ДПИ: При вчерашните контроли на „Кванташки“ изречени парични казни од над 580.000 денари и 30-дневни забрани за вршење дејност

А1он
Во текот на вчерашната акција на Државниот пазарен инспекторат спроведена во координација со Управата за финансиска полиција и Министерство за внатрешни работи на Кванташкиот пазар,
Економија

На Кванташки вчера биле одземени над 15 тони овошје и зеленчук, пријави и казни за прекршителите

А1он
Во вчерашната акција на Кванташки пазар инспекторите на Државниот пазарен инспекторат во координација со Управата за финансиска полиција и Министерството за внатрешни работи одземале над
Македонија

ДПИ: Извршени над 650 надзори, наплатени преку 175 прекршоци вредни повеќе од 6 230 000 денари

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) од 13.03 до 19.03.2023 година изврши над 650 инспекциски надзори на целата територија на државата при што наплати и издаде повеќе
Економија

ДПИ ќе ги контролира цените на тестенините и млечните производи

А1он
Инспекторите ќе бидат на терен и ќе вршат контроли за да се утврди дали трговците постапиле во согласност со одлуките на Владата за намалување на
Економија

ДПИ: Граѓаните да внимаваат при онлајн купувањето

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) апелира граѓаните пред да извршат онлајн нарачка да ги проверат контакт податоците и останатите податоци за компанијата или лицето кое ги
Македонија

Запечатени угостителски објекти во гевгелиско, непочитување на протоколите, неиздавање фискални сметки…

А1он
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, инспектори од СВР Скопје во содејство со Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат извршија контрола во
Македонија

При акциска контрола во угостителски објекти во Куманово, четири затворени, за 14 изречена глоба

А1он
При акциска контрола во дваесетина угостителски објекти на подрачјето на Куманово, во текот на викендот, Државниот пазарен инспекторат времено затвори и запечати четири угостителски објекти,
Македонија

ДПИ извршил 1.290 надзори и затворил 20 угостителски објекти за непоседување сертификати или ковид протоколи

А1он
Државниот пазарен инспекторат досега има извршено 1.280 инспекциски надзори и вкупно се затворени 20 угостителски објекти, од моментот на носење на одлуката за задолжително поседување
Македонија

„Интермецо“ доби најблага казна – пломбирано ќе биде 10 дена, ако ја повтори журката повторно ќе го затворат

Маја Илиевска-Пачемска
Кафе – барот „Интермецо“ ќе остане пломбиран десет дена, казна од 1500 евра ќе добие одговорното лице и со 5.500 евра ќе биде казнето правното