При акциска контрола во угостителски објекти во Куманово, четири затворени, за 14 изречена глоба

Од:

При акциска контрола во дваесетина угостителски објекти на подрачјето на Куманово, во текот на викендот, Државниот пазарен инспекторат времено затвори и запечати четири угостителски објекти, а на 13 им е изречена глоба од страна на Управата за јавни приходи.

dobivaj vesti na viber

– За време на контролата четири угостителски објекти се времено затворени и запечатени од страна на ДПИ, бидејќи во нив биле затекнати 25 лица кои не поседувале Ковид-сертификат, а за 13 објекти е изречена глоба од страна на Управата за јавни приходи, поради неиздавање на фискални сметки, односно нерегуларности во прикажување на промет, информира МВР.

– На три објекти од страна на инспекторите им е побарана дополнителна документација, а на уште еден објект е изречена санкција поради непочитување на Законот за угостителска дејност. Дополнително, на три лица ќе им биде изречен поднесок согласно Законот за лична карта, соопштува Министерството за внатрешни работи.

По документирање на сите констатирани прекршоци против сторителите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Би можело да ве интересира

Запечатени угостителски објекти во гевгелиско, непочитување на протоколите, неиздавање фискални сметки…

Ана Ололовска

ДПИ извршил 1.290 надзори и затворил 20 угостителски објекти за непоседување сертификати или ковид протоколи

Ана Ололовска

Николовски: Е-инспектор почнува со примена во пазарен, трудов и управен инспекторат

Ана Ололовска

ЕК: Пазарниот инспекторат работи со недоволен број лиценцирани инспектори и застарена опрема

Катерина Павлова-Николовска

„Интермецо“ доби најблага казна – пломбирано ќе биде 10 дена, ако ја повтори журката повторно ќе го затворат

Маја Илиевска-Пачемска

Пломбирано „Интермецо“, повторно метеж и журка без дистанца

Маја Илиевска-Пачемска