protokoli

Македонија

Струмичани славеле роденден и се фалеле на Фејсбук, добија кривични пријави

А1он
Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица ќе поднесе кривична пријава против Л.К. (36) и Д.К. (44) и двајцата од Струмица,
Македонија

Уапсени десетмина жители на селото Орман, полицијата ги затекнала околу коледарски оган

А1он
Полициска патрола вечерва околу 21:15 часот затекнала десетина лица покрај оган во скопското село Орман. Како што информира МВР, лицата се приведуваат во полициска станица
Македонија

Полицијата затвори кафеана полна со гости во гостиварско Неготино, уапсени газдата и брат му, кој ја скинал пломбата

А1он
Полицајци од полициското одделение Галате, во селото Неготино, кое е дел од општината Врапчиште кај Гостивар, вечерва во 20.30 часот го лишиле од слобода М.Б.(30)
Македонија

Полицијата и пазарните инспектори вчера влегле во 300 скопски кафеани, приведени тројца сопственици

А1он
На 27.12.2020 во временскиот период од 16:00 до 23:00 часот на подрачјето на СВР Скопје во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршени се зајакнати контроли
Македонија

Пазарна ќе го затвори „Сити мол“ ако се повтори бенд во живо да ги забавува посетителите

Маја Илиевска-Пачемска
Инспекторите на Државниот пазарен инспекторат вечерва при контрола по дојава, не го затекнале бендот во живо кој во холот на трговскиот ги забавувал посетителите на
Македонија

ВИДЕО: Кафеаните затворија, „Сити мол“ се преполни

Маја Илиевска-Пачемска
Трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје попладнево, откако затворија кафулињата и рестораните се преполни со посетители. Од синоќа на сила стапи поригорозна мерка за работа
Македонија

Откако кажа дека се повлекла од претресот во кафулињата, Пауновски вечерва со фалби за полицијата

А1он
Државниот пазарен инспекторат информира дека денешната изјава на директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски која била пренесена во дел од медиумите, а во врска
Македонија

Врие од огласи на социјалните мрежи за наем на викенд-куќи и апартмани и покрај апелите за празниците да се остане дома

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Издавам студио во Охрид – цена поволна“, „Се изнајмува викендичка во прекрасното Леуново на Мавровското Езеро“ – со вакви огласи преплавени се социјалните мрежи и
Македонија

Издавањето викендички на групи за славење на празниците е кривично дело, МВР со оперативна акција и патроли

Кристијан Ландов
Кривично дело е издавањето на викендици на групи на луѓе кои не се од исто семејство, посочи министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој кажа
Македонија

Пазарна инспекција ги стопира одморите, околу Нова година на терен 120 инспектори

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат се организира за зајакнати контроли околу Нова година, по денес предложените мерки за работа на угостителските објекти до 18 часот во периодот