Растурена забава во Скопје на која имало 10 малолетници

Од:

Рано утрово, нешто пред 04 часот полицијата упаднала во стан во Скопје и затекнала забава на која имало 14 лица. Едно од нив бил 24-годишно момче кое престојувало во станот, меѓу гостите имало 10 малолетни лица на возраст од 16 и 17 години информираат од МВР.

dobivaj vesti na viber

„Денеска (06.06.2021) во 03.49 часот, по претходна пријава и врз основа на судска наредба, полициски службеници од СВР Скопје – ЕВР Центар и Бит Пазар извршиле контрола во домот во кој престојува В.М.(24) од Скопје. При контролата, освен В.Г., биле затекнати уште 13 лица (три полнолетни и 10 малолетници на возраст од 16 и 17 години) и било констатирано дека не се почитуваат мерките за заштита и спречување на ширењето на Ковид 19“ – се вели во соопштението од МВР.

Сите затекнати во станот биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена пријава по член 206 од кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија објасснуваат од Министерството за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Претрес во Битола, приведен дилер на хероин

Ана Ололовска

Приведен крадец во Штип, расчистени две кривични дела

Ана Ололовска

„Сканија“ со 49 мигранти излета од патот кај село Марвинци, возачот избегал

Ана Ололовска

Приведено лице од Неготино, неколку часа претходно одзело возило на скопјанец

Ана Ололовска