Нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Од:

Владата на денешната редовна 113-та седница, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии и објекти за исхрана) со кои е укинато ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти и се дозволува поголема исполнетост на капацитетите и во отворениот и во затворениот дел.

Со овие измени и дополнувања, кои се согласно моменталната епидемиолошка состојба во државата, како што информираат од владината прес-служба, се укинува ограничувањето на максимално дозволениот број на лица на една маса во кафетериите, рестораните и во рестораните на хотелите, како во отворените така и во затворените делови на овие угостителски објекти.

-Дополнително е усвоена и измена на ограничувањето на исполнетоста на капацитетите на овие угостителски објекти, односно ограничувањето на бројот на гости во затворениот дел од објектот, како и во отворениот дел е до најмногу 50 отсто искористеност на капацитетот на објектите, велат од Владата.

За угостителските објекти за организирање прослави, веселби и свадби, додаваат, остануваат во сила постојните мерки и протоколи.

Би можело да ве интересира

1.348 нови случаи на Ковид-19, починаа осум лица

Катерина Павлова-Николовска

1.635 нови случаи на Ковид-19, деветмина починати

Катерина Павлова-Николовска

Доенче со вродена аномалија почина со ковид

А1он

13 починати и 1.732 новозаразени од Ковид-19

А1он

МЗ: 81% од моментално хоспитализираните со ковид и 78% од починатите се невакцинирани

Ана Ололовска

Нема слободни викенди за затворениците следните 20 денови, Управата сака да ги заштити од коронавирусот