protokoli

Македонија

Врие од огласи на социјалните мрежи за наем на викенд-куќи и апартмани и покрај апелите за празниците да се остане дома

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Издавам студио во Охрид – цена поволна“, „Се изнајмува викендичка во прекрасното Леуново на Мавровското Езеро“ – со вакви огласи преплавени се социјалните мрежи и
Македонија

Издавањето викендички на групи за славење на празниците е кривично дело, МВР со оперативна акција и патроли

Кристијан Ландов
Кривично дело е издавањето на викендици на групи на луѓе кои не се од исто семејство, посочи министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој кажа
Македонија

Пазарна инспекција ги стопира одморите, околу Нова година на терен 120 инспектори

Маја Илиевска-Пачемска
Државниот пазарен инспекторат се организира за зајакнати контроли околу Нова година, по денес предложените мерки за работа на угостителските објекти до 18 часот во периодот
Македонија

Кривична пријава за татко и син од Кочани кои организирале прослави пред куќа

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против две лица од Кочани, кои на јавен простор пред куќата организирале прослава. Пријавата е поднесена
Македонија

Епидемијата нема да ги спречи предновогодишните забави, за локалите тоа било приватна работа

Ана Василевска
Понуди и резервации за дочек на новогодишната ноќ во рестораните и кафулињат нема, но за оние предновогодишни организирани прослави од фирмите, сопствениците на угостителските објекти
Македонија

Предложени парични казни за угостителски објект кој работел спротивно на здравствените прописи

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно физичко и едно правно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи
Македонија

Државните инспектори за една недела извршиле 4.080 контроли, затвориле два угостителски објекта за непочитување на здравствените протоколи

А1он
Во периодот од 23 ноември до 29 ноември од страна на седумте инспекциски служби се извршени вкупно 4.080 контроли, по основ на почитување на здравствените
Македонија

Приведен сопственик на угостителски објект од Гостивар, работел по дозволеното време

А1он
Сопственик на угостителски објект во Гостивар во близина на автопатот Гостивар-Тетово синоќа е приведен бидејќи објектот работел по дозволеното време и во него биле затекнати
Економија

НУК: Новото ограничување на работното време ќе ги натера угостителите да прават рационализација на вработувањата

А1он
Независната угостителска комора (НУК) предупредува дека најновиот предлог на Комисијата за заразни болести за ограничување на работата на угостителските објекти до 21 часот ќе ги