drzavna matura

Македонија

Владата го усвои протоколот за спроведување на државната матура

А1он
Владата денеска на 54-тата седница го донесе Протоколот за постапување на средните училишта при реализација на испитите од државната матура за учебната 2020/2021 година. Како
Македонија

Нова средба на Заев со средношколците: потврдено решението за матурата, се бара модел за интерните предмети

А1он
Претседателот на Владата Зоран Заев попладнево ги прими претставниците на Сојузот на средношколци во насока на продолжување на разговорите и изнаоѓање решение за нивните барања
Македонија

МОН го прифаќа компромисот за државната матура постигнат меѓу премиерот Заев и средношколците

А1он
Компромисното решение за начинот на полагање на државната матура што го прифати Сојузот на средношколци е прифатливо и за Министерството за образование и наука. Од
Македонија

Компромис меѓу власта и средношколците – матура со два екстерни и два интерни испита

А1он
Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и
Македонија

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

А1он
По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се вратија на настава. Генералното
Македонија

Матурантите следната недела привремено ќе го прекинат бојкотот на наставата

А1он
Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. – По нашите средби со пратениците во
Македонија

Матурантите ќе го продолжат бојкотот, бараат поддршка од пратениците

А1он
Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат
Македонија

15.000 матуранти се пријавиле за полагање, државна матура ќе има

А1он
Над 15.000 матуранти од вкупно 16.500 во земјава веќе се пријавиле за полагање матура, извести Државниот испитен центар. Од Министерство за образование сметаат дека овој