matura

Македонија

Започна полагањето на државната матура во учебната 2021-2022 година

А1он
По идентичен концепт како и минатата година, денеска започна полагањето на државната матура за учебната 2021-2022. Речиси 16 илјади ученици го полагаат првиот од двата
Македонија

ДИЦ ќе ги соопшти резултатите од државната матура јуни 2021

А1он
Директорката на Државен испитен центар Елизабета Наумовска денеска ќе ги соопшти резултатите од екстерните испити од државната матура јуни 2021 година. Оваа учебна година за
Македонија

Полагањето на државната матура почнува утре со првиот екстерен испит

А1он
Учениците кои го завршуваат средното образование и се пријавени за државната матура, утре од 10 часот ќе го полагаат првиот екстерен испит – мајчин јазик,
Македонија

Царовска повика училиштата да ги исполнат обврските од договорот за државната матура

А1он
Откако Средношколскиот сојуз вчера реагираше дека во некои училишта не се почитува договорот со Владата за државната матура, министерката Мила Царовска денеска повика секое училиште
Македонија

Нема зголемен број заболени ученици и наставници, матурата ќе се спроведува според протокол од Комисијата

А1он
Во најголем дел од државата немаме зголемен број заболени наставници и ученици за да се преземат одредени мерки, изјави денеска претседателот на Комисија за заразни
Македонија

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска
Владата и Сојузот на средношколци изнајдoa заедничко решение со кое секој матурант ќе може да се запише на било кој факултет во државата или надвор.
Македонија

МОН: Државниот матурски одбор го прифати предлогот за два екстерни и два интерни испита и проектна задача

А1он
Државниот матурски одбор денеска на онлајн-состанок го прифати предлогот државната матура да се состои од четири испити (два екстерни и два интерни) и проектна задача.
Македонија

Сојузот на средношколци има три услови за целосно прифаќање на компромисното решение

А1он
Сојузот на средношколците ја прифати опцијата да полагаат два екстерни и два интерни испити од државната матура, односно третиот екстерен испит да биде интерен, но
Uncategorized

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

А1он
Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат