matura

Македонија

Нема зголемен број заболени ученици и наставници, матурата ќе се спроведува според протокол од Комисијата

А1он
Во најголем дел од државата немаме зголемен број заболени наставници и ученици за да се преземат одредени мерки, изјави денеска претседателот на Комисија за заразни
Македонија

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска
Владата и Сојузот на средношколци изнајдoa заедничко решение со кое секој матурант ќе може да се запише на било кој факултет во државата или надвор.
Македонија

МОН: Државниот матурски одбор го прифати предлогот за два екстерни и два интерни испита и проектна задача

А1он
Државниот матурски одбор денеска на онлајн-состанок го прифати предлогот државната матура да се состои од четири испити (два екстерни и два интерни) и проектна задача.
Македонија

Сојузот на средношколци има три услови за целосно прифаќање на компромисното решение

А1он
Сојузот на средношколците ја прифати опцијата да полагаат два екстерни и два интерни испити од државната матура, односно третиот екстерен испит да биде интерен, но
Uncategorized

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

А1он
Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат
Македонија

Матурантите го продолжуваат бојкотот, очекуваат консензус во Собранието и законски измени

А1он
Матурантите и следната недела ќе го продолжат бојкотот на наставата. Ваква одлука била донесена на вонредната седница на Генералното собрание на Сојузот на средношколци. „Имавме
Македонија

Сојузот на средношколци бара поддршка од Собранието, денеска го завршува бојкотот, а за следните чекори ќе одлучува утре

А1он
Сојузот на средношколци и нејзиниот претседател Бленди Ходаи во име на генерацијата матуранти 2020/2021 вчера до пратениците по електронска пошта доставил писмо со барање за
Македонија

Царовска: Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура

А1он
Повеќе од 14 илјади ученици пријавија државна матура, што укажува дека тие сакаат да полагаат државна матура, рече денеска на прес-конференција министерката за образование и
Македонија

Средношколски сојуз: Не сме за откажување на матурата туку за измени, бојкотот е оправдан

А1он
Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора
Македонија

И покрај протестите, матура оваа година ќе има

Искра Манојлоска
Законски утврдените рокови се испочитуваа, 15 илјади ученици од четврта година пријавија матура што укажува дека најголем дел од учениците се подготвуваат за матура, вели