maturanti

Видео Македонија

ВИДЕО: Зурли и тапани, матуранти го блокираа Скопје

А1он
Матуранти со зурли и тапани на скопските улици го слават завршувањето на средното образование, но притоа предизвикаа хаос во сообраќајот. Матуранти од средно училиште во
Uncategorized

Честитка од 3.000 денари од градоначалникот Сашко Митовски за матурантите во Крива Паланка

Орце Костов
Mатурантите од единственото средно училиште во Крива Паланка, СОУ “Ѓорче Петров” добија по 3.000 денари од буџетот на општината како честитка од градоначалникот Сашко Митовски
Македонија

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов
„Големината на училниците соодветствува на бројот на ученици во паралелките“, стои во еден од извештаите на Државниот пазарен инспекторат за средното општинско училиште, гимназијата „Св.
Македонија

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска
Владата и Сојузот на средношколци изнајдoa заедничко решение со кое секој матурант ќе може да се запише на било кој факултет во државата или надвор.
Македонија

ВМРО-ДМПНЕ бара поддршка од СДСМ и од сите други пратеници за предлог-законот за матура

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за средно образование
Македонија

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

А1он
По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се вратија на настава. Генералното
Македонија

Матурантите следната недела привремено ќе го прекинат бојкотот на наставата

А1он
Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. – По нашите средби со пратениците во
Македонија

ВМРО: Царовска да покаже разбирање за проблемите на матурантите

А1он
Не е точна изјавата на министерката Царовска дека нема друга опција во однос со проблемот со матурата. Опцијата е да ги поддржи измените на законот
Свет

Ново жариште во Германија, матуранти се заразиле на одмор во Хрватска

А1он
Германските здравствени власти откриле ново жариште на коронавирусот во округот Гепинген, северно од Штутгарт, а се работи за матуранти кои, според германските медиуми, се заразиле
Македонија

Се намалува бројот на ученици во Велес, годинава 135 матуранти помалку од лани

А1он
Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020  ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот