Се намалува бројот на ученици во Велес, годинава 135 матуранти помалку од лани

Од:

Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020  ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот на завршени деветоодделенци годинава е 433, а лани 464.

Како што информираше денеска на прес-конференција градоначалниот Аце Коцевски, и четирите велешки средни училишта секоја учебна година имаа се памалку ученици.

Оваа учебна година во средно училиште биле  2023, што помалку за 70 од ланската учебна година кога биле 2093. Годинава во велешките средни училишта завршиле 419 матуранти, што е помалку за 135 од ланската учебна година кога биле 554.

Инаку во тек се и уписите за првооделенци од вкупно 750 идни првооделенци во велешките основни училишта до вчера се запишале 209, а уписите траат до крајот на јуни.

Би можело да ве интересира

Септемвриските плати во основното и средното образование ќе бидат повисоки за 15 oтсто

МОН ветува – ниту еден наставник нема да биде отпуштен, ниту ќе добива помала плата

А1он

Во Велес и Велешко секоја учебна година сè помалку првачиња

Егзодус во Прилеп: 300 деца отпишани од училиште за шест месеци поради селење во странство

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Силно невреме во Велес, ветерот корнеше дрвја, сообраќајот во прекин

Орце Костов

Поради асфалтирање затворена за сообраќај делницата Велес – Градско