ВИДЕО: Зурли и тапани, матуранти го блокираа Скопје

Од:

Матуранти со зурли и тапани на скопските улици го слават завршувањето на средното образование, но притоа предизвикаа хаос во сообраќајот.

Матуранти од средно училиште во Скопје ја блокираа еднонасочната улица кај ресторанот „Рагуза“ во правец кон „Рамстор“ кај катната гаража „Свети Кирил и Методиј“.

Средношколците го развеаја македонското знаме возејќи се во луксузни автомобили, со што им се придружија на останатите матуранти од цела Македонија кои дефилираа низ улиците покриени со македонското знаме врз гламурозните фустани и костуми.

Би можело да ве интересира

Честитка од 3.000 денари од градоначалникот Сашко Митовски за матурантите во Крива Паланка

Орце Костов

Само 11 матуранти, а 22 професори во гимназија во Македонски Брод – Во еден клас ќе матурираат тројца

Орце Костов

Матурантите се договорија со Заев, ќе има два екстерни и два интерни испити

Искра Манојлоска

ВМРО-ДМПНЕ бара поддршка од СДСМ и од сите други пратеници за предлог-законот за матура

Катерина Ѓуровски

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

Катерина Ѓуровски

Матурантите следната недела привремено ќе го прекинат бојкотот на наставата

Жарко Настоски