srednoskolski sojuz

Македонија

Сојузот на средношколци на средба во МОН за барањата за државната матура

А1он
Претставници на Средношколскиот сојуз предводени од претседателот Лука Павиќевиќ денеска ќе имаат средба со министерот за образование и наука Јетон Шаќири за да разговараат за
Македонија

Сојуз на средношколци: Поддршка за студентите и предложената мерка за помош на средношколците во услови на криза

А1он
Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија, во духот на солидарноста со Универзитетското студентско собрание при УКИМ и сите останати студентски собранија, изразува јавна поддршка
Македонија

Ковачевски на средба со средношколците

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Владата прими делегација на Сојузот на средношколци предводена од претседателот Лука Павиќевиќ, со кои разговараше за нивните предлози во насока
Македонија

Сојузот на средношколци го поздравува постигнатиот договор меѓу СОНК и Владата

А1он
Сојузот на средношколци го поздравува постигнатиот договор меѓу СОНК и Владата на Република Македонија. „Задоволни сме дека обете страни го послушаа нашиот апел и празничниот
Македонија

Сојузот на средношколци апелира за солидарност со учениците преку брзо склучување на договор меѓу Владата и СОНК

А1он
Од Сојузот на средношколци апелираат за солидарност со учениците преку брзо склучување на договор меѓу Владата и СОНК и бараат да бидат вклучени во наоѓањето
Македонија

Сојузот на средношколци ја поздрави одлуката за отворање на училиштата и апелира да се почитуваат протоколите

А1он
Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката на Министерството за образование и наука и Владата учебната 2021/2022 да почне со физичко присуство (и) за средношколците, напомнувајќи
Македонија

Средношколскиот сојуз реагира за наплаќање на свидетелствата во некои училишта

А1он
Сојузот на средношколци соопшти дека во изминатите неколку дена се повторува проблемот од минатата година – добива поплаки од средношколци од повеќе градови во земјава
Македонија

Лидерот на средношколците: Не ја бојкотираме наставата, учениците се изманипулирани

Искра Манојлоска
Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, вели дека не го поддржува ненајавениот бојкот на средношколи од неколку скопски средни училишта за кој слушнал дури
Македонија

Сојуз на средношколци: Дигитализацијата не смее да биде единствено решение

А1он
Дигитализацијата во образованието е чекор во добар правец, но не смее да биде единствено решение, порача Средношколскиот сојуз, кој денеска изнесе свој став за најавата
Македонија

Сојуз на средношколци: Во некои средни училишта не се почитува договорот за државната матура

А1он
Сојузот на средношколци е загрижен за спроведувањето на договорот постигнат со Владата за државната матура 2020/2021 година откако матуранти информирале за професори од некои средни