srednoskolski sojuz

Македонија

Средношколски сојуз го продолжи бојкотот и ќе има средби со пратенички групи

А1он
Матурантите организирани од Средношколски сојуз денеска го продолжија бојкотот, кој почна со второто полугодие, 21 јануари, со барање да полагаат два наместо четири предмети на
Македонија

Сојузот на средношколци: Не ја бојкотираме матурата, незадоволството е од тврдоглавоста на МОН

А1он
Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку бараат промени
Македонија

МОН: Бојкотот на група матуранти не оди никому во прилог

А1он
Министерството за образование соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за сите над 14.000 учениците кои
Македонија

Матурантите го продолжуваат бојкотот, очекуваат консензус во Собранието и законски измени

А1он
Матурантите и следната недела ќе го продолжат бојкотот на наставата. Ваква одлука била донесена на вонредната седница на Генералното собрание на Сојузот на средношколци. „Имавме
Македонија

Матурантите ќе го продолжат бојкотот, бараат поддршка од пратениците

А1он
Очекуваме и бараме поддршка од сите пратеници и сите политички партии за нашите барања во врска со државната матура, затоа што овие барања не смеат
Македонија

Средношколски сојуз: Не сме за откажување на матурата туку за измени, бојкотот е оправдан

А1он
Сојузот на средношколци не се залага за откажување на матурата. Сојузот не ги поддржа средношколците кои тоа го бараа и инсистираше дека државна матура мора
Македонија

Царовска: Државната матура е изборна, а наша обврска е да го обезбедиме правото на полагање

А1он
Не е точно дека 70 проценти од учениците го бојкотираат наставниот процес, туку само дел од нив. Државната матура е изборна, а нашата обврска како
Македонија

Средношколски сојуз со две барања за државната матура

А1он
Претседателот на Сојузот на средношколци Бленди Ходаи попладнево беше на средба со министерката за образование и наука Мила Царовска за државната матура за која претставниците