srednoskolci

Македонија

Сојузот на средношколци ја поздрави одлуката за отворање на училиштата и апелира да се почитуваат протоколите

А1он
Сојузот на средношколци ја поздравува одлуката на Министерството за образование и наука и Владата учебната 2021/2022 да почне со физичко присуство (и) за средношколците, напомнувајќи
Македонија

Царовска на средба со средношколците: Наставата со физичко присуство е најдобра опција

А1он
Сојузот на средношколци денеска на онлајн-состанок со министерката Мила Царовска ја поздрави одлуката на Владата за започнување на новата учебна година со физичко присуство под
Македонија

Тетовската полиција со уметнички проект ги убедува средношколците да не се пцујат меѓу себе

А1он
Секторот за внатрешни работи Тетово утре ќе стартува со финалните активности на превентивно-едукативниот проект „Стоп на говорот на омраза“, чиј носител е Отсекот за превенција.
Македонија

Организаторите на бојкот на наставата тврдат дека има одѕив

А1он
Фејсбук-групата на родители „Учебници и настава мора да има“ за денеска најави бојкот на наставата со барање да се стопира донесувањето на законот за учебници
Македонија

Лидерот на средношколците: Не ја бојкотираме наставата, учениците се изманипулирани

Искра Манојлоска
Претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, вели дека не го поддржува ненајавениот бојкот на средношколи од неколку скопски средни училишта за кој слушнал дури
Македонија

Средношколци од Прилеп наградени за бизнис идеја: мебел-коцка што се трансформира

А1он
Решение што на потрошувачите им нуди практично и интересно парче мебел „MultiBox“, му донесе победа на средното училиште „Кузман Јосифовски – Питу“ од Прилеп на
Македонија

Компромис меѓу власта и средношколците – матура со два екстерни и два интерни испита

А1он
Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и
Македонија

Матурантите следната недела привремено ќе го прекинат бојкотот на наставата

А1он
Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата. – По нашите средби со пратениците во
Македонија

Сојузот на средношколци: Не ја бојкотираме матурата, незадоволството е од тврдоглавоста на МОН

А1он
Сојузот на средношколци во денешната реакција до Министерството за образование и наука објаснува дека не се залагаат за укинување на државната матура, туку бараат промени
Македонија

Матурантите го продолжуваат бојкотот, очекуваат консензус во Собранието и законски измени

А1он
Матурантите и следната недела ќе го продолжат бојкотот на наставата. Ваква одлука била донесена на вонредната седница на Генералното собрание на Сојузот на средношколци. „Имавме