srednoskolci

Македонија

Под притисок на родителите, директорот на „Георги Димитров“ ја откажа школската екскурзија во Прага

Габриела Димковиќ-Мишевска
Директорот на Гимназијата „Георги Димитров“ ја откажа екскурзијата во Прага на 10 март за средношколците од трета година. Планираното патување се откажува по синоќешниот родителски
Uncategorized

Форум-театар од средношколци за врсничкото насилство

А1он
Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ денеска од 12.30 часот во Кинотека ќе организира форум театарска претстава за меѓуврсничкото насилство како дел од програмата за
Македонија

Средношколците се оспособуваат да препознаат и реагираат во случај на родово базирано и насилство врз жените и децата

А1он
Средното стручно училиште „Моша Пијаде“ од Тетово со завршен настан го означи крајот на повеќемесечниот проект „Родово базирано и насилство врз жените и децата“. Учениците
Магазин

Средношколците најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика

А1он
Средношколците во државава купуваат книги во печатена форма. Најмногу читаат авантуристички книги и научна фантастика на македонски, а потоа на англиски, албански, српски и на
Македонија

Фото-натпревар за средношколци на теми филантропија, помош, добрина, емпатија…

А1он
„Добрината е насекаде околу нас, само треба да ја препознаеме“ е мотото на фото-натпреварот за средношколци од Скопје, Риека и Радвилишкис што го распиша проектот
Македонија

Средношколците од Охрид и Струга се информираа за проблемот со трговијата со луѓе

А1он
Во рамки на превентивната кампања „Што гледаш? Биди нивниот глас“ за актуелизирање на проблемот со трговијата со луѓе, невладината организација „Отворена порта (Ла Страда)“ денеска
Македонија

Средношколци од Куманово и Велес во посета на Липково

А1он
Учениците од кумановското средно училиште „Наце Буѓони“ и од велешкото „Коле Неделковски“ во рамки на проектот за меѓуетничка соработка „Заедно сме посилни“ денеска го посетија
Македонија

Средношколци од неколку европски земји во посета на СКСЗМ

А1он
Делегација на средношколци и професори од Белгија, Германија, Шпанија, Франција, Италија, Шведска, Унгарија и Македонија денеска беше во посета на Стопанската комора на северо-западна Македонија