Средношколците ги повикаа студентите на заеднички протест

Од:

Со оглед на лошиот стандарт на средношколците и на студентите, проблемите со матурата, доцнењето на парите за студентски оброк, средношколското здружение ОДАС ги повика студентите на заеднички протест в петок пред Министерството за образование.

– Имајќи ги предвид актуелните прашања околу средношколскиот и студентскиот стандард (државна матура, субвенциониран студентски оброк и слично), ги покануваме студентите да се придружат на протестот во петок од 12.30 часот пред МОН за заедно да издејствуваме подобрување во образовниот систем. Овие неколку години, како учесници во образовниот систем, се соочивме со голем број предизвици за кои вреди да се дискутира и да се лобира кај надлежните се наведува во повикот што средношколците го испратија до студентите.

Средношколците бараат намалување на материјалот или кратење на предметите за државната матура. Вчера Студентски отпор најави радикализација и блокади на Скопје.

– МОН преку континуираната негрижа за студентите и почитување на законските рокови ги принудува студентите повторно со протести и радикализација да си ги бараат своите права. Веќе влегуваме во третиот месец од новата година, а МОН нема исполнети ниту едно ветување велат од движењето Студентски отпор, објавија од Студентски отпр.

Би можело да ве интересира

Објавен Конкурсот за запишување ученици во средно образование за учебната 2023/2024 година

Сојузот на средношколци на средба во МОН за барањата за државната матура

Ана Ололовска

„Студентски отпор“ најави протести доколку не им се исполнат сите барања

Ана Ололовска

Студентски отпор бара средба со министерот за образование

Катерина Павлова-Николовска

Од денеска аплицирање за субвенциониран студентски оброк за студентите кои досега не го оствариле ова право

Матурантите од ОДАС ќе бидат примени во МОН за да ги изнесат барањата за полагањето матура

Ана Ололовска