srednoskolski sojuz

Македонија

Нова средба на Заев со средношколците: потврдено решението за матурата, се бара модел за интерните предмети

А1он
Претседателот на Владата Зоран Заев попладнево ги прими претставниците на Сојузот на средношколци во насока на продолжување на разговорите и изнаоѓање решение за нивните барања
Македонија

МОН: Државниот матурски одбор го прифати предлогот за два екстерни и два интерни испита и проектна задача

А1он
Државниот матурски одбор денеска на онлајн-состанок го прифати предлогот државната матура да се состои од четири испити (два екстерни и два интерни) и проектна задача.
Македонија

Сојузот на средношколци има три услови за целосно прифаќање на компромисното решение

А1он
Сојузот на средношколците ја прифати опцијата да полагаат два екстерни и два интерни испити од државната матура, односно третиот екстерен испит да биде интерен, но
Македонија

Компромис меѓу власта и средношколците – матура со два екстерни и два интерни испита

А1он
Сојузот на средношколци соопшти дека го прифати решението за државната матура за кое било разговарано на средбата со премиерот Зоран Заев, пратеничката Моника Зајкова и
Македонија

Заев се сретна со средношколците, им кажа дека Владата е отворена за компромис околу државната матура

А1он
Како одговорна Влада инвестираме во младите луѓе и водиме грижа за квалитетно образование и понатамошен напредок. Свесни сме дека во време на корона кризата е
Македонија

ВМРО-ДМПНЕ бара поддршка од СДСМ и од сите други пратеници за предлог-законот за матура

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за средно образование
Македонија

Матурантите од денеска се на настава, до крајот на месецов ќе чекаат одлука од Собранието

А1он
По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се вратија на настава. Генералното
Македонија

ВМРО: Царовска да покаже разбирање за проблемите на матурантите

А1он
Не е точна изјавата на министерката Царовска дека нема друга опција во однос со проблемот со матурата. Опцијата е да ги поддржи измените на законот