vmro-dmpne

Македонија

Андоновски: Страшен скандал ја тресе европската интеграција на Македонија

А1он
Страшен скандал ја тресе европската интеграција на Македонија. Како резултат на коленичењето на Зоран Заев пред соседите, прифаќајќи секакви условувања, Македонија е и блокирана на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата

А1он
Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата.Зголемената цена на горивата со
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски е најнеодговорната, најнедржавничка опозиција во светот

А1он
Додека премиерот Зоран Заев и нашата државна делегација посветено работат за иднината на државата, за сите граѓани, додека во тек е дипломатска офанзива за деблокада
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Американски институт се сомнева во Филипче – ги лажира бројките на починати од корона

А1он
Во Македонија на 100 илјади жители од корона се починати 482 лица. Оваа бројка ја објавува американскиот институт Хелт дата (Health data) и ја рангира
Македонија

Лефков: Заев и Филипче нуделе двојно повисока цена за кинеската вакцина за да има провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

А1он
Министерството за здравство на сметка на Стабри Интернешенал, фантом фирма од Хонг Хонг уплатила 12.5 милиони евра за 200.000 вакцини. Документ издаден од Дојче банк
Македонија

(ВИДЕО) Коциќ: Чесните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат, блокадата за нов Клинички центар е на штета на граѓаните

А1он
Блокирањето на изградбата на Нов Клинички центар од страна на ВМРО-ДПМНЕ е апсурдна и на директна штета на граѓаните и македонското здравство. ВМРО ДПМНЕ блокира
Македонија

Планот на Георгиевски е срамен за Македонија, реагира градоначалникот на Куманово

А1он
Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски остро реагира на предлогот на поранешниот премиер Љупчо Георгиевски за решавање на спорот со Бугарија. Димитриевски вели, предлогот е срамен
Македонија

ВМРО-ДМПНЕ бара поддршка од СДСМ и од сите други пратеници за предлог-законот за матура

А1он
ВМРО-ДПМНЕ ги повикува пратеничките групи и пратениците во Собранието на Република Македонија да го подржат Предлог-Законот за измени и дополнување на Законот за средно образование
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да го почитуваме пописот, ќе спроведеме нов по стандардите на ЕУРОСТАТ

А1он
Ние имаме принципиелен и јасен став, нема да го поддржиме, нема да го почитуваме и идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе кредибилен попис по сите