Андоновски: Страшен скандал ја тресе европската интеграција на Македонија

Од:

Страшен скандал ја тресе европската интеграција на Македонија. Како резултат на коленичењето на Зоран Заев пред соседите, прифаќајќи секакви условувања, Македонија е и блокирана на евроинтегративниот пат, и национално понижена пред целокупната европска јавност рече на прес конференција членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Стефан Андоновски.

„Во видеото јасно се гледа дека државната секретарка за европски прашања на Португалија, Ана Паула Закаријаш зборува за македонскиот јазик како дел од бугарскиот, нарекувајќи го „северномакедонски“. „Северномакедонскиот јазик некогаш бил дел од бугарскиот јазик“. Ова е точната фраза што ја искористила оваа политичарка пред бугарските медиуми. Ова претставува досега неповторен скандал за македонската дипломатија. Понижување од најдрзок вид. И никој од власта не реагира на срамните негаторски изјави за македонскиот јазик. Нема протестна нота од Бујар Османи, нема реакција кон амбасадата на Португалија, нема одбрана на македонските национални интереси, нема ниту изјава за заштита на било која од социјалните мрежи. Целосен молк“ – рече Андоновски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев годишно ќе зема по 54 милиони евра повеќе од џебот на народот и сметките на фирмите со покачувањето на горивата

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ блокира и копира слогани

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предводена од Мицкоски е најнеодговорната, најнедржавничка опозиција во светот

ВМРО-ДПМНЕ: Американски институт се сомнева во Филипче – ги лажира бројките на починати од корона

Катерина Павлова-Николовска

Лефков: Заев и Филипче нуделе двојно повисока цена за кинеската вакцина за да има провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

(ВИДЕО) Коциќ: Чесните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат, блокадата за нов Клинички центар е на штета на граѓаните