(ВИДЕО) Коциќ: Чесните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат, блокадата за нов Клинички центар е на штета на граѓаните

Од:

Блокирањето на изградбата на Нов Клинички центар од страна на ВМРО-ДПМНЕ е апсурдна и на директна штета на граѓаните и македонското здравство. ВМРО ДПМНЕ блокира важен проек од витално значење за сите граѓани, без разлика на етничка, верска или политичка припадност. Жалиме што внатрешните пресметки во ВМРО-ДПМНЕ се прекршуваат врз грбот на граѓаните и повикуваме, чесните, искрени пратеници во оваа партија да се вразумат и интересот на граѓаните да го стават на прво место вели пратеникот од СДСМ, Ненад Коциќ.

„Да се биде против овој проект е да се биде против македонското јавно здравство, против јавното здравје и против интересите на граѓаните и државата. Токму тоа го прави ВМРО-ДПМНЕ со блокадата со 2.000 амандмани на Предлог Законот. Уште еднаш апелираме пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја научат лекцијата од серијата порази и дебакли и еднаш да застанат на страната на граѓаните, наместо на страната на блокадите и деструкциите. После сите порази на Христијан Мицкоски, овде во Собранието но и надвор, од граѓаните, време е искрените, чесни, пратеници на ВМРО-ДПМНЕ да се вразумат и наместо за фотелјата во белата палата да работат за граѓаните“ – рече Коциќ на прес конференција.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Се формира Интервентен фонд за земјоделство, дополнителни 250 милиони денари за земјоделците

Прифатени три, од четирите кандидатури за претседател на СДСМ

Петровска: Враќањето на Ставрески е доказ дека ВМРО-ДПМНЕ не е поместена од режимската матрица

СДСМ: Мицкоски е против успесите на државата, против интересите на граѓаните

Пријавите на четворицата кандидати за лидер на СДСМ на верификација

(ВИДЕО) Јанчева: Со поништувањето на јавниот оглас, Арсовска спречи вработување на 20 пожарникари во Град Скопје

Ана Ололовска