Лефков: Заев и Филипче нуделе двојно повисока цена за кинеската вакцина за да има провизија преку фантом фирмата од Хонг Конг

Од:

Министерството за здравство на сметка на Стабри Интернешенал, фантом фирма од Хонг Хонг уплатила 12.5 милиони евра за 200.000 вакцини. Документ издаден од Дојче банк на 25 јануари 2021 година, која требала да послужи за склучување на договор со Синофарм за купување на 200.000 вакцини за потребите на Македонија го потврдува тоа – рече на прес конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков.

„Од каде и на фирма со тројца вработени 12.5 милиони долари и дали овие пари, се парите кои македонската влада на Заев и Филипче ги уплатила како аванс за набавка на вакцини?! Ова е доказ дека Заев и Филипче плаќаат 62.5 долари за една вакцина. Податоците кои ги објавуваат медиумите е дека една вакцина на Синофарм чини најмногу до 32 долари. Дали разликата од 30 долари требала да заврши на други сметки, односно на сметка на фантомската Стабри Интернешенал, за потоа преку оф шор сметки да бидат испумпани парите и да завршат во џебовите на функционерите од врвот на власта“ – вели Лефков.

То порача ЈО да не молчи и да се не прави ненадлежно, туку да го испита случајот, во кој минимум 6 милиони долари ќе завршеле во приватни џебови.

Би можело да ве интересира

Заев: Сега е најпозитивен период да се најде решение со Бугарија и не треба да се пропушти

Има стабилно мнозинство и стабилна Влада, не се потребни предвремени избори порачаа Заев и Гаши

Катерина Павлова-Николовска

Алтернатива добива три министерски места меѓу кои и Здравство, за влезот во Владата и следуваат и повеќе директорски места

Катерина Павлова-Николовска

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива во Владата

Таравари нема да му се извини на Заев: Слободно нека ме тужи

ВИДЕО: Заев без изјава, Гаши тврди дека нема да разговараат за кадровски решенија

Кристијан Ландов